Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter egy 14+2 pontból álló turisztikai deregulációs programot ismertetett Guller Zoltánnal, a Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) elnökével tartott közös sajtótájékoztatón.
A tárcavezető szerint idén rekordot dönt a reptér forgalma, ami azért fontos, mert növeli a turisztikai szektor hozzájárulását a bruttó hazai termékhez, idén ez eléri a 12 százalékot. Az adóbevételek több mint tíz százaléka ebből a szektorból származik. A miniszter emlékeztetett: az év elején az MTÜ-vel létrehoztak egy turisztikai tanácsadó testületet, amelynek 33 tagszervezet a tagja. Az első olyan csomag, ami ennek a közös munkának az eredménye, egy bürokráciacsökkentő, deregulációs csomagként értelmezhető intézkedés, melynek pontjai a következők:
- rendőri jelenlét fokozása a bulinegyed területén,
- a rövid távú lakáskiadás szabályozása,
- gazdasági épületek magánszálláshelyként történő hasznosítása,
- szálláshelyen üzemelő medencék személyes felügyeletének biztosítása,
- borravaló adómentessége,
- felszolgálási díj maximalizálása,
- hivatásturisztikai rendezvények szervezését elősegítő szabályozás módosítása,
- állatkerti belépő, mint adómentesen adható béren kívüli juttatás biztosítása,
- idegenvezetési tevékenység átfogó szabályozása,
- idegenvezetésben tudásmegújító képzés kialakítása,
- digitális Szép-kártya-fejlesztés,
- éttermek előtti parkolók biztosításának felülvizsgálata,
- NTAK-attrakciók körének bővítése,
- repülőtérhez kapcsolódó szabályozás felülvizsgála, szén-dioxid-adó eltörlése,
- élelmiszer-biztonsághoz kapcsolódó vendéglátás – tájékoztató anyagok készítése,
- termálvíz-kísérőgáz jövedéki adójának tisztázása.
Vidéken nem lesz Airbnb-szabályozás
A Világgazdaság beszámolója szerint Nagy Márton jelezte, vidéken nem lesz Airbnb-szabályozás. Budapesten moratóriumban és adóemelésben gondolkodunk – húzta alá a miniszter, aki hozzátette, az biztos, hogy nem növekedhet tovább az Airbnb-piac. Szintén a deregulációs csomag része a készpénzmentes borravaló szabályozása. Minden banknak rendeznie kell ezt a kérdést, itt nem készpénzes, hanem bankkártyás fizetésről van szó, az éttermek számára ezt lehetővé kell tenni.
A szervizdíjat elkülönítik a borravalótól
A szervizdíj maximalizálása esetén arra hívta fel a figyelmet, hogy maximalizálják, 12 százalék lehet a maximum, efölött azonban még adhat borravalót a vendég. Hangsúlyozta, a szervizdíj a vállalkozóé, a borravaló azonban a felszolgálónak, teljesen el kell különíteni a kettőt.
A minimálbér 15 százalékára lehet emelni a hivatásturisztikai rendezvényekre adható támogatás mértékét. Az állatkerti belépő esetében jelezte, hogy lényegében az szja-törvény módosításával egyértelművé teszik, hogy adómentesen adható mint béren kívüli juttatás.
Vizsgázniuk kell az idegenvezetőknek
Az idegenvezetési tevékenység kapcsán azért merült fel a szabályozás áttekintése, mert a piac nem szabályozott, sokkal több igazolvány van forgalomban, mint ahány idegenvezető. A jövőben rendszeresen vizsgázniuk kell az idegenvezetőknek.
Nagy Márton szerint életszerűtlen, hogy minden vendéglátóegység rendelkezzen parkolóhellyel, ezért ezt felülvizsgálják, és bizonyos esetekben mentességet kaphatnak a vendéglátóhelyek.
Két év múlva kezdődhet a reptérre vezető gyorsforgalmi út felújítása
Kivezetjük a légitársaságokat sújtó adót – mondta a szén-dioxid-adó eltörléséről, amit a reptér visszavásárlásával magyarázott, és azt tervezik, hogy felújítják a reptérre vezető gyorsforgalmit, ezt a kormány tervei szerint 2026-ban kezdhetik el. Ugyanakkor jelezte, hogy nem ez az utolsó csomag, amit elfogadtak, „mi is tanulunk”, jegyezte meg, hozzátéve, hogy egyre több olyan kihívással szembesülnek, ami miatt a turisztikai tanácsadó testület munkájára szükség van.