Mesterséges intelligencia: aki kimarad, lemarad

Nem mindegy, hogy milyen a verseny környezete és az egyes szereplők milyen lehetőségekkel számolhatnak.

2024. 10. 31. 8:59
Illusztráció Fotó: Chaosamran Studio
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– A mesterséges intelligencia (MI) olyan, mint a 90-es években a szaknévsor: aki kimarad, az lemarad. Nem mindegy ugyanakkor, milyen a verseny környezete és az egyes szereplők milyen lehetőségekkel számolhatnak – mondta Rigó Csaba Balázs, a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) elnöke a Növekedés.hu-nak adott interjújában, melyet a távirati iroda szemlézett.

A csütörtökön megjelent cikkben felidézték, hogy október 22-én Budapest adott otthont az európai versenyjog és versenypolitika egyik legkiemelkedőbb szakmai eseményének. Az 50. európai versenynapot a GVH szervezte. A szervezet a nemzetközi konferencia alkalmával mutatta be az MI-ről szóló piacelemzésének eredményeit.

Rigó Csaba Balázs a lapnak azt mondta, hogy a mesterséges intelligencia alkalmazása, a technológia hatásai a piaci versenyre, illetve a fogyasztók mindennapjaira ma az egyik legaktuálisabb téma a versenyhatóságok nemzetközi közösségében.

– Ezt mi már jóval korábban felismertük, ezért is kezdte meg a versenyhivatal egy piacelemzés előkészítését, mintegy egy éve. Az eredmények bemutatását az október 22-i 50. európai versenynaphoz időzítettük, mert előzetesen érzékeltük, hogy a tanulmányunk nemcsak hazai, hanem élénk nemzetközi érdeklődésre is számot tarthat – fogalmazott.

A fő kérdésük az volt, hogy az MI-alapú technológiák alkalmazása hogyan befolyásolja a vállalkozások közötti piaci versenyt és ebből következően milyen hatással vannak a fogyasztókra. Összességében azt látták, hogy az MI-alapú megoldások elterjedésétől a vállalati hatékonyság növekedése várható, ez pedig jelentős GDP-növekedést is eredményezhet, így a MI széles körű alkalmazása a versenyképesség egyik kulcstényezőjévé válhat a különböző termék- és szolgáltatáspiacokon.

Hozzátette: a kis- és középvállalkozások számára az MI-alapú technológiák rohamos terjedése, ha nem kezdik el mielőbb alkalmazni azokat, további versenyhátrányt okozhat a nagy cégekkel szemben.

Az elnök kulcsfontosságúnak nevezte, hogy a kis- és középvállalkozások a lehető leghamarabb megismerkedjenek a mesterséges intelligencia adta lehetőségekkel és felkészüljenek annak széles körű alkalmazására, mert ezzel lehet megelőzni, hogy a technológia fejlődése a különféle termék- és szolgáltatáspiacok koncentrálódásához vezessen.

Egy felvetésre úgy reagált:

Több mint veszély, hogy a globális techcégek egyszerűen leuralják az MI piacát, s ezt már az európai döntéshozók is felismerték, többek között ezért is jött létre az Európai Unióban a világon elsőként egy MI-alapú megoldások működését átfogóan szabályozó rendelet, az AI Act.

A jogszabály augusztus 1-jén lépett hatályba, és majd fokozatosan kell majd alkalmazni egy 24 hónapos átmeneti időszakot követően; 2026 közepétől lesz az európai, illetve a nemzeti jogrendszerek része. A rendelet célja, hogy a mesterséges intelligencia működését érthetőbbé és transzparensebbé tegye, ugyanakkor egy rendkívül bonyolult és átfogó szabályozásról van szó, csak a jogszabály preambuluma 180 bekezdésből áll.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.