Versenyképességi lépéseket sürget a magyar elnökség

Az Európai Unió versenyképességének helyreállítása a kontinens legnagyobb kihívása, amelynek megoldása minden tagállam közös érdeke – jelentette ki tegnap Varga Mihály pénzügyminiszter az Európai Unió gazdasági- és pénzügyminisztereinek tanácskozása után Luxembourgban. Szerinte a magyar elnökség harmadik pénzügyminiszteri csúcsán közelebb kerültünk az új európai versenyképességi megállapodáshoz, amely újraindíthatja Európa gazdaságát.

2024. 10. 08. 13:35
Varga Mihály pénzügyminiszter a gazdasági semlegesség mellett érvelt, Magyarország számára ugyanis ez jelenti a versenyképesség zálogát Fotó: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Az Európai Unió gazdasága ugyanis évek óta egyre inkább lemarad a versenytársaitól, az Egyesült Államok gazdasági növekedése az EU-hoz viszonyítva ötszörös, Kínáé pedig tízszeres – mutatott rá Varga Mihály. Mint mondta: Európa versenyképességét helyre kell állítani, meg kell teremteni a tartós növekedés feltételeit. A versenyképesség fellendítésének egyik lényeges előfeltétele az európai pénzügyi piacok hatékonyságának növelése – ismertette a tárcavezető kiemelve, hogy ennek érdekében fokozni kell a tőkepiaci források becsatornázását az uniós gazdaságok fejlesztéseibe és a beruházásokba. 

A pénzügyminiszter arról is szólt, Magyarország jó példával jár elöl ezen a téren, hazánk elkötelezett a versenyképes zöldgazdasági beruházások növelése mellett. Varga Mihály az MTI szerint emlékeztetett: a blokkosodás politikája eddig kizárólag ahhoz vezetett, hogy az Európai Unió jelentősen lemaradt a versenytársaitól. 

– Magyarország a gazdasági semlegességet helyezte előtérbe, ami nyitott marad a nyugati és keleti piacokra egyaránt – tette hozzá a tárcavezető. Mint fogalmazott: ennek megfelelően elutasítjuk azokat a büntetővámokat, amelyeket az unió a kínai elektromos autók importjára vetett ki. 

Varga Mihály a tanácskozás napirendjeiről szólva elmondta: az Ukrajnának szánt uniós támogatás kérdésében Magyarország kitart amellett, hogy ezeknek a forrásoknak a felhasználása csak szoros ellenőrzés mellett történhet, egyúttal pedig arra is felhívta a figyelmet, hogy a járvány utáni helyreállítást célzó program (RRF) forrásainak kifizetése túl lassú és bürokratikus, a magyar elnökség ezért a folyamat gyorsítását kérte az Európai Bizottságtól.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.