Nagy István: Nem mehet a gazdák kárára a klímaváltozás elleni küzdelem

Az agrárminiszter az ENSZ éghajlatváltozási konferenciáján szólalt fel Bakuban.

2024. 11. 12. 11:16
Debrecen, 2022. június 7.
A Hajdúháton - kistáj Magyarországon, Hajdú-Bihar és Szabolcs-Szatmár-Bereg megye területén - és Debrecen környékén aszály veszély fenyegeti a szántóföldi mezõgazdasági kultúrákat, mert az idõnkénti futó záporok ellenére az év eleje óta 180-200 milliméter csapadékhiány sújtja a termõföldeket. A szárazságtûrõ kukorica fajták még tartják magukat, de ha rövid idõn belül nem lesz jelentõs mennyiségû esõ, akkor az aszály, a terméskiesés elkerülhetetlen lesz.
MTVA/Bizományosi: Oláh Tibor 
***************************
Kedves Felhasználó!
Ez a fotó nem a Duna Médiaszolgáltató Zrt./MTI által készített és kiadott fényképfelvétel, így harmadik személy által támasztott bárminemû – különösen szerzõi jogi, szomszédos jogi és személyiségi jogi – igényért a fotó szerzõje/jogutódja közvetlenül maga áll helyt, az MTVA felelõssége e körben kizárt.
Illusztráció Fotó: MTI/Oláh Tibor
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hazánk elkötelezett a klímaváltozás elleni küzdelemben, ugyanakkor a gazdák versenyképességét és a biztonságos élelmiszer-ellátást nem veszélyeztethetjük – hívta fel a figyelmet Nagy István agrárminiszter az ENSZ éghajlatváltozási konferenciája (COP29) kapcsán Bakuban.

A tárcavezető arra emlékeztetett, hogy az elmúlt időszak szélsőséges időjárásának hatásai – a szárazság, az aszály vagy az árvizek – ráirányították a figyelmet a klímaváltozás elleni közös cselekvésre. A szélsőséges időjárás jelentette kihívásokra a válaszokat közösen kell megtalálnunk, erre teremt lehetőséget a konferencia is, amely hétfőn kezdődött Bakuban, a rendezvényen pedig több mint kétszáz ország képviselője vesz részt – tette hozzá.

A miniszter kitért arra is, hogy a klímaváltozás elleni küzdelemben fontos szerepet játszik a fenntartható mezőgazdaság és erdőgazdálkodás. 

A gazdálkodók számára ugyanakkor rendkívüli módon bántó volt, hogy az éghajlatváltozásért többen a mezőgazdasági termelőket tették felelőssé. Ezt a leghatározottabban vissza kell utasítani

– fogalmazott a tárcavezető. 

Ha van valaki, akinek elemi érdeke, hogy az éghajlat megfelelő legyen, akkor azok a gazdálkodók, akiknek a föld a megélhetésük és a jövőjük záloga. Éppen ezért nem lehet hagyni, hogy a szélsőséges zöldideológiák rátelepedjenek az agráriumra. A gazdálkodók nemcsak megművelik és élhetővé teszik a tájat, hanem a mindennapi kenyeret is biztosítják a családok asztalára. A teremtett világunk fenntartása közös kötelességünk, ugyanakkor az agráriumból élők megélhetését és a biztonságos élelmiszer-ellátást nem veszélyeztethetjük – emelte ki Nagy István.

Kifejtette, a legbiztonságosabb termék az, amelyik rövid ellátási láncból származik. 

Meg kell győzni a vásárlókat, hogy mindig válasszák a helyi, a hazai és a szezonális termékeket, mert így nemcsak az ökológiai lábnyom lesz kisebb, hanem a magyar gazdák megélhetését és a nemzetgazdaságot is támogatják. 

A hazai élelmiszerek fogyasztása és népszerűsítése éppen ezért környezetvédelmi szempontból is kiemelt feladat – fűzte hozzá az agrártárca vezetője.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.