Egyre nagyobb megtakarításokon kotlanak az európai családok ahelyett, hogy fogyasztással segítenék felpörgetni a kontinens gazdaságát, amely egyre jobban lemarad az amerikai mögött. A viselkedésük teljesen összezavarja a közgazdászokat, akik egyelőre nem tudják, tartós jelenségről van-e szó, de ha igen, akkor az nem sok jót ígér – írta a Világgazdaság.
A megtakarítások ilyen mértékű növekedése ugyanis olyan időszakban tapasztalható, amikor a jövedelmek gyorsabban emelkednek, mint az elmúlt években bármikor, így a jelenség teljes mértékben ellentmond a fogyasztói magatartásról szóló tankönyvi bölcsességnek, és egyeseket arra késztet, hogy megkérdőjelezzék, nem következett-e be olyan paradigmaváltás, amely káros lehet Európa jövőbeli növekedésére nézve.
A közgazdászok egy része úgy gondolja, az élet hamarosan visszatér a normális kerékvágásba, mások azonban tartósabb változásról tartanak.
A megtakarítások értéke magasabb, mint a koronavírus-járvány csúcsa idején, és a felszabadításuk gyors gazdasági növekedéshez vezetne. Ehelyett az történik, hogy a vállalatok az alacsony kereslet miatt elbocsátásokra kényszerülnek, ami tovább csökkenti a fogyasztást és potenciálisan elindíthatja a gazdaság lefelé tartó spirálját.
Az euróövezeti háztartások a második negyedévben a rendelkezésre álló jövedelmük 15,7 százalékát tették félre, ami jóval a világjárvány előtti 12 százalék körüli szint felett van, és az arány az elmúlt két évben emelkedő tendenciát mutat.
Az Európai Unióban a fogyasztás csupán 0,1 százalékkal nőtt az év első hat hónapjában, a befektetések aránya folyamatosan esik vissza. Ezzel szemben az Egyesült Államokban az idén csökkennek a megtakarítások, mert egyre nő a fogyasztói bizalom.
További részletek itt olvashatók:
https://www.vg.hu/nemzetkozi-gazdasag/2024/11/megtakaritas-fogyaszas-europa