Alacsony szinten maradt az infláció

Nagy Márton elárulta, hogy most mire kell nagyobb figyelmet fordítania a kormánynak.

2024. 12. 10. 8:48
Illusztráció
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Novemberben a fogyasztói árak átlagosan 3,7 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbiakat, 0,5 százalékkal pedig az előző havi mutatókat – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Éves alapon az élelmiszerek ára 4,9 százalékkal nőtt. A háztartási energiáért 3,2, ezen belül a vezetékes gázért 6,3, az elektromos energiáért 0,3 százalékkal kevesebbet kellett fizetni. 

– Az infláció novemberben is az előzetes kormányzati jelzéseknek és a piaci várakozásoknak megfelelően kedvező, tartósan alacsony szinten maradt – nyilatkozta Nagy Márton. A nemzetgazdasági miniszter jelezte: 

a gazdaságpolitikai intézkedések sikeresen leszorították a háború és a szankciók következtében megugrott inflációt.

A kormány változatlanul fenntartja az olyan hatékony és eredményes lépéseit, mint az online árfigyelő rendszer, amely a fogyasztók érdekével összhangban jelentősen fokozza a kiskereskedelmi versenyt. A családok védelmét és a tisztességes verseny biztosítását a rendszeres fogyasztóvédelmi ellenőrzések is támogatják.

A miniszter emlékeztetett arra, hogy az infláció letörésének köszönhetően több mint egy éve folyamatosan nő a bérek vásárlóereje. Ez hozzájárul a fogyasztói bizalom erősödéséhez, a kiskereskedelem és a turizmus teljesítményének további növekedéséhez. A kilenc százalékot  meghaladó reálbér-növekedésnek köszönhetően az erősödő fogyasztás nagymértékben hozzájárul a magyar gazdaság bővüléséhez.

– A kormány célja, hogy 2025-ben három százalék fölötti növekedést érjen el a gazdaság, amelynek alapjait a gazdasági semlegesség teremti meg. Ezt szolgálja a huszonegy intézkedésből álló Új gazdaságpolitikai akcióterv is, amely jelentős mennyiségű pénzt juttat a gazdaságba – emelte ki Nagy Márton. 

Az akcióterv három kulcsterületre fókuszál:

  • a megfizethető lakhatásra, 
  • a gazdasági növekedésen alapuló gyors béremelkedésre,
  • valamint a kis-és középvállalkozások (kkv) segítésére és fejlesztésére.

A nemzetgazdasági miniszter felhívta a figyelmet arra, hogy a magyar gazdaság versenyképességének megőrzése és a bérnövekedési pálya sikeres megvalósítása érdekében a hazai vállalkozásoknak, különösen a kkv-knak, hatékonyabbá és termelékenyebbé kell válniuk. Mindez versenyképesebb árakat eredményez, amely hosszú távon segíti az infláció alacsony szinten tartását.

– A következő években termelékenységi ugrást kell végrehajtani. Ezt a Demján Sándor-program támogatja, amely 1410 milliárd forintnyi forrást biztosít a kkv-knak. Többek közt olyan kedvező hitelekkel, mint a Széchenyi-kártya-program konstrukciói, amelyekben 3,5 százalékra csökkentek a kamatok. Fontosak még a beruházási célú vissza nem térítendő támogatások, valamint segítséget kapnak a cégek a digitalizáció előremozdítására – tette hozzá a miniszter.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.