– A program nagyon nagy lökést adhat a hazai ingatlanpiacnak, aminek első jelei már ősszel láthatóak lesznek – jelentette be Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter a kormány lakhatási tőkeprogramjának, a Baross Gábor tőkeprogram 2.0-ának az elindítását egy sajtóeseményen, amelyről a Világgazdaság számolt be. Hetekkel ezelőtt hirdette meg az új gazdaságpolitikai akciótervet a kabinet többek között azzal céllal, hogy enyhítse a lakhatási feszültségeket.
A tárcavezető hangsúlyozta, 2024-ben 12 ezerre lesz tehető az újonnan átadott lakások száma, ami historikus mélypontnak számít. Kedvező fejlemény, hogy nőnek a tranzakciós számok, a két hatás együttesen azonban azt eredményezi, hogy emelkednek a lakásárak.
– Legalább 25 ezer új lakás építését céloztuk meg évente – fogalmazott a miniszter, hozzátéve, hogy az új lakásra kötött hitelszerződések összege háromszorosa a korábbiaknál, tehát nagyon erős növekedés figyelhető meg. A lakosság megmozdult, és a bankok pedig versenyeznek az ügyfelekért. Ugyanakkor azt is lehet látni, hogy a lakáshitelek így is csak 15 százaléka kötődik az újakhoz, ami azért baj, mert ha így marad, akkor csak az árak fognak tovább emelkedni.
A kormány célja, hogy a lakásinflációt megakadályozza, ezért akarják a kínálati oldalt erősíteni. Rámutatott arra is, hogy Debrecenben és Budapesten nagyon nagy probléma a lakhatási kérdéskör, és a bérleti piac sem néz ki jól. A fiatalok a jövedelmük negyven-hatvan százalékát költik bérleti díjakra, ezzel valójában nagyobb rezsiköltségük. Negyven százalék fölött már kritikus a lakhatás.
A tőkeprogram keretösszege kétszázmilliárd forint. Ezt három célra (új lakás és bérlakások építése, kollégiumfejlesztés) fogják adni, száz százalékban Magyarországon kell felhasználni. A tőkeprogramnak köszönhetően öt év alatt harmincezer lakás épülhet meg.
Főbb tudnivalók:
- Márciusban indul, az ingatlanalap-kezelők december 31-ig pályázhatnak.
- Legfeljebb harmincmilliárd forint alapkezelőként a befektetési összeg mértéke.
- Az MFB Zrt. az adott alapban legfeljebb hetven százalékáig szerez részesedést.
- Az állami befektetés száz százalékának megfelelő összeget hazai fejlesztésekre kell fordítani.
- A lakás természetes személynek adható el vagy adható bérbe.
Nagy Márton reagált Mellár Tamás szavaira
– Kezdünk elfajult állapotba kerülni, vannak olyan közgazdászok, akik nem is gondolkodnak – így reagált a Világgazdaság kérdésére Nagy Márton nemzetgazdaság miniszter Mellár Tamás szavaira. A Központi Statisztikai Hivatal korábbi elnöke napokkal korábban az ATV-nek azt nyilatkozta, hogy a 2008-as görög csődhöz hasonlítható a magyar gazdaság mostani állapotában. A miniszter szerint vannak szószólók, akik csak riogatnak, és rosszat akarnak és nem a növekedést akarják beindítani, hanem lebeszélni, hogy vállalkozzanak vagy fogyasszanak az emberek. – Görögországot összehasonlítani Magyarországgal olyan, mint almát a körtéhez hasonlítani. Ráadásul a Fitch Ratings pénteken javította a magyar kilátásokat, ami megcáfolja Mellár Tamás szavait. Nagy Márton egy másik kérdésre azt mondta, hogy Varga Mihály nagyon jó jegybankelnök lesz, és harmonikus a kapcsolat közöttük.
A bankokról is beszélt Nagy Márton. Reméli, hogy megjön a kedvük a társadalmi felelősségvállaláshoz.Arra a kérdésre, hogy milyen euró árfolyamra lenne szüksége a magyar kormánynak, azt mondta: kiszámíthatóságra van szükség és stabilitásra, a volatilitással van leginkább a probléma. Úgy látja, hogy simán lehet újra 397 forint egy euró, de ezt a piac dönti el.
További részletek itt olvashatók: