A hétvégén mémcoint indított Donald Trump megválasztott amerikai elnök és felesége Melania is, melyek gyorsan a befektetők érdeklődésének középpontjába kerültek – írja a Világgazdaság.
Hétfő kora délután a Trump coin 54 dollár körüli éréket ért el a piacon, miközben
az elmúlt 24 órában mintegy 32 milliárd dolláros forgalmat generált,
míg a Melania coin 10 dollárba került, és hétmilliárd dollár fölötti forgalmat generált. Igaz, itt 24 óra még el sem telt az indulás óta a CoinGecko adatai szerint.
A gazdasági lap emlékeztetett, hogy a bitcoin 2009-es megjelenése a fizetések területét kívánta felforgatni, nem véletlenül írta le Satoshi Nakamoto, a kriptovaluta alapítója azt elektronikus készpénzként. Azóta persze több tízezer újabb kripto született, és a bitcoin pályafutása sem feltétlenül az eszköz fizetési célokra való felhasználásáról híres, hanem sokkal inkább a spekulációról.
Erre a vonatra szállt fel a Trump család
Azonban a technikai megoldások kifinomultsága vagy sebessége mellett egész sor olyan token is született, ami inkább egy-egy mém népszerűségén akart felkapaszkodni, ezek a mémcoinok. A legnagyobb karriert ezek közül a dogecoin futotta be, mely csak viccként indult, ám Elon Musk figyelmének köszönhetően az egyik legnagyobb piaci kapitalizációt érte el.
Érdemes azonban megjegyezni, hogy a dogecoin máig nem érte el ismét a 2021-es bikapiac idején elért árfolyamcsúcsot, noha a bitcoin azóta számos új csúcsot is elért. Ennek ellenére
a dogecoin is spinoffok sorozatát hívta életre, mint amilyen a shiba inu coin.
A mémcoinok mögött szorosan vett gazdasági érték nincsen – ennek léte, mondjuk, a bitcoin esetében is vitatható, de a legnagyobb kripto mögött álló hálózat, vagy épp a cenzúramentesség és a limitált kínálat, valamint az elsőség jelenthet értéket –, viszont ezt a figyelem pótolja. Ugyanakkor a figyelem értékét nehéz lenne tagadni a digitális világban, pláne hogy a figyelemért nem csak különböző kriptoeszközök küzdenek.
A mémcoinokba fektetés a szerencsén is múlhat
A kriptobefektetők közül sokan vágynak a hatalmas nyereségekre, amit a mémcoinokkal vagy a 2021-es bikapiac idején altcoinoknak nevezett, magukat nem csak mémekkel megkülönböztető eszközökkel könnyebb elérni. Ez persze némiképp szerencsejátékra emlékeztet, így ezekkel a befektetésekkel érdemes óvatosan bánni. Ugyanakkor
az olyan, nagy figyelmet vonzó projektek, mint amit Donald Trump megválasztott elnök indított el tényleg több ezer százalékos hozamot is hozhatnak azok számára, akik időben kapcsolnak.
Tekintve, hogy a mémcoinok sikere gyakorlatilag a mögöttük álló mémek népszerűségétől függ, ezen a piacon a kriptovaluták körüli online kultúra ismerete jelenthet versenyelőnyt.