Élelmiszerárak: komoly lépésre készül a kormány

A múlt szombati évértékelőjén Orbán Viktor miniszterelnök kilátásba helyezte, hogy ha nem sikerül tárgyalásos úton letörni az élelmiszerárakat, akkor a kormány drasztikus eszközhöz nyúl. Az élelmiszerárak ugyanis jelentősen emelkedtek, a kiskereskedők januárban a 2,8 százalékos UHT-tejeket közel 39 százalékkal, a tojást 35 százalékkal, míg a napraforgó-étolajat megközelítőleg 11 százalékkal magasabb áron értékesítették a kiskereskedelmi beszerzési áraiknál. Ezért jóval nagyobb profitra tettek szert az érintett termékekből, mint bármikor.

2025. 02. 28. 15:22
Illusztráció Fotó: Csapó Balázs / Kisalföld
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több szereplőt is megkérdezett a Világgazdaság, akik a tárgyalásokra közelről rálátnak, és ezek alapján azt írja, hogy a kiskereskedelmi szereplők el akarják kerülni az árstopok visszahozását, beleértve a kormányt is. A cikk szerint ez nem zárja ki, hogy olyan lépésre készül a Nemzetgazdasági Minisztérium, ami számos szereplőt érzékenyen érinthet. Ilyen lépés lehet az árrés szabályozása, amire állítólag kész tervei vannak a tárcának. Hogy végül tényleg meglépi ezt a kormány, az a márciusi inflációs adatoktól függ, de az élelmiszerárak elszállását kordában fogják tartani.

élelmiszerárak
Nem engedi a kormány az élelmiszerárak elszállását Fotó: Havran Zoltán

A Világgazdaság azt is megtudta, lényegében kész az a javaslatcsomag a Nemzetgazdasági Minisztériumban, amivel letörné a kormány az élelmiszer-inflációt. Nem az árstopokat hozná vissza, hanem az árrés szabályozására készül. Ennek oka, hogy el akarják kerülni azt a helyzetet, ami az árstopok idején fennállt, nevezetesen a kiskereskedelmi láncok a helyettesítő és brand termékek esetében jócskán megemelték az árrést és jókora profitot zsebeltek be. A kereskedelmi árrés szabályozása egyébként nem ördögtől való, több országban is alkalmaznak ilyen rendszert.

 

A márciusi inflációs adat dönt az élelmiszerárak kezeléséről

Neubauer Katalin, a Magyar Nemzeti Kereskedelmi Szövetség elnöke azt mondta a Világgazdaságnak, hogy abban állapodtak meg a minisztériumi egyeztetésen, hogy a beszállító partnereikkel együttműködve csökkenteni próbálják a fogyasztói árakat. Ugyanakkor amellett érvelt, a kiskereskedelmen nincs annyi tartalék, hogy az árrés terhére csökkenteni tudnák a fogyasztói árakat, szerinte ezt egyáltalán nem teszik lehetővé a gazdálkodási adatok. Ez azonban nem zárja ki, hogy mégis több termék olcsóbb legyen. Neubauer Katalin szerint áprilisra derülhet ki, lesz-e árstop, addig a kormány megvárja várhatóan a márciusi inflációs adatokat. 

Magyarországon 2023 augusztusáig voltak érvényben a hatósági árak az élelmiszereknél, nyolc terméknél – cukor, csirkemell, tej, tojás, liszt, étolaj, sertéscomb és burgonya esetében – kellett rögzíteni az árakat. 

Emellett a benzinárstop 2022 decemberéig volt érvényben, aminek jóvoltából több mint egy éven keresztül 480 forintba került egy liter benzin és gázolaj, miközben a piaci ár a 700 forintot is elérte. Ugyanakkor több kritika is érte az árstopokat, amiért sokszor hiány keletkezett az érintett termékekből, illetve helyettesítő termékeknél az indokoltnál nagyobb drágulást okozott, és végeredményben az inflációt is megemelte. Ezt a helyzetet akarja mindenképpen elkerülni a kormány.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.