Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter a helyi önkormányzatok pénzügyi stabilitását erősítő törvényjavaslat társadalmi egyeztetése kapcsán személyesen egyeztetett négy megyei jogú város vezetőjével, Szita Károly Kaposvár, Papp László Debrecen, Kovács Ferenc Nyíregyháza és Cser-Palkovics András Székesfehérvár polgármesterével – közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM).

Mint írták, a tárcavezető biztosította a nagyvárosok polgármestereit arról, hogy az önkormányzatok nem járhatnak rosszabbul azzal, ha számláikat a bankok helyett a kincstárnál vezetik. A konstruktív megbeszélésen egyértelművé vált, hogy az önkormányzatok
- pénzügyi autonómiája
- és döntési szabadsága
továbbra is megmarad, az nem sérülhet.
Az önkormányzatok továbbra is szabadon rendelkezhetnek pénzükkel, adminisztratív vagy pénzügyi többletteher nélkül.
Nagy Márton: ez egy jó befektetési lehetőség
Szabadon választhatják meg kereskedelmi banki kapcsolataikat, napi pénzügyi tevékenységüket – utalások, banki hitelfelvétel – változatlanul végezhetik. A helyi önkormányzatok számára továbbra is befektetési lehetőséget jelent a csak általuk vásárolható önkormányzati magyar államkötvény, amely egyszerre ötvözi a rugalmasságot és a magas hozamot. Az adott önkormányzat bármikor megveheti és eladhatja a kötvényt, amelynek éves hozama megegyezik a jegybanki alapkamattal (jelenleg 6,5 százalék).
Ahogy azt megírtuk, az indítvány része, hogy a jövőben az államháztartás részét képező önkormányzatok forrásaikat részben a Magyar Államkincstárnál tartsák. Ennek értelmében a helyi önkormányzatok továbbra is szabadon választhatják meg kereskedelmi banki kapcsolataikat, a napi pénzügyi tevékenységüket (utalások, banki hitelfelvétel) változatlanul végezhetik. A helyi önkormányzatok számlaegyenlegének nagyobb része ugyanakkor kincstári számlára kerül – összhangban azzal a céllal, hogy a közpénzek minél nagyobb része a Magyar Államkincstárnál legyen, optimalizálva az állam finanszírozási tevékenységét, csökkentve az állam egészének finanszírozási költségét. A társadalmi egyeztetésre bocsátott javaslat ezen folyamatot szolgálja.
Első körben:
- 2025. október 1-jétől csak a települések kisebb részét, a fővárost és kerületeit, illetve a megyei jogú városokat vonják be,
- majd 2027. január 1-jétől és 2028. január 1-jétől két további lépcsőben a többi település is fokozatosan kapcsolódna be.
Borítókép: Illusztráció (Fotó: MTI/Kocsis Zoltán)