Az év első két hónapjában a kiskereskedelmi forgalom volumene négy százalékkal nőtt. A forgalom élénkülése a fogyasztói bizalom egyértelmű erősödését jelzi – közölte az adatok kapcsán a Nemzetgazdasági Minisztérium. Hozzátették: a magyar háztartások egyre magabiztosabban terveznek, ami nemcsak a boltok forgalmán, hanem a turizmus élénkülésében is érezhető hatást gyakorol. A kedvező folyamatokat elsősorban a magas foglalkoztatottság, és a reálbérek 17 hónapja tartó folyamatos növekedése alapozza meg.
A Központi Statisztikai Hivatal kiigazított adatai alapján februárban a kiskereskedelmi forgalom volumene éves összevetésben 3,3 százalékkal nőtt (az előző hónaphoz képest 0,6 százalékkal mérséklődött). Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletekben 3,5 százalékot, a nem élelmiszer-kiskereskedelemben 5,0 százalékot, az üzemanyag-kiskereskedelemben pedig 0,4 százalékot ért el a forgalom bővülése.
A kormány célja, hogy a magyar családok anyagi biztonságát tovább erősítse, ennek érdekében Európa legnagyobb adócsökkentési programját indítja el, emellett pedig harcol az áremelésekkel szemben. A csecsemőgondozási díj (csed) és a gyermekgondozási díj (gyed) adómentessé válik, bevezetik a két- és háromgyermekes édesanyák élethosszig tartó személyi jövedelemadó-mentességét, valamint két lépésben megduplázzák a családi adókedvezményt. A kormány a családok és a nyugdíjasok érdekében továbbra is határozottan fellép az indokolatlan áremelkedésekkel szemben, ezért bevezette az árréscsökkentést. Az intézkedés hatása jelentősnek bizonyult, az érintett termékek ára több mint 18 százalékkal lett olcsóbb. A kormány az intézkedés betartatása érdekében a jövőben is folyamatosan figyelemmel kíséri az élelmiszerárak alakulását, a Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság rendszeres ellenőrzései pedig hozzájárulnak ahhoz, hogy a kereskedelmi láncok betartsák a szabályozást, ezáltal a vásárlók kedvezőbb áru termékekhez juthassanak.
A növekvő jövedelmek és a kedvezőbb bolti árak hatására a fogyasztás bővülése a következő hónapokban tovább folytatódhat, amelyet az online pénztárgépek előzetes adatai is megerősítenek
– írták.
Mindezeken túlmutatóan kiemelt figyelmet kapnak a vidéki kisboltok, amelyek fontos szerepet töltenek be a helyi közösségek mindennapi ellátásában. Az új támogatási programban az ötezer fő alatti településeken működő, alapvető élelmiszereket és napi fogyasztási cikkeket árusító kisboltok akár hárommillió forint vissza nem térítendő, száz százalékban előfinanszírozott támogatásban részesülhetnek. A kezdeményezés célja, hogy elősegítse a vidéki üzletek fennmaradását, és hozzájáruljon a helyben elérhető alapvető termékek kínálatának megőrzéséhez.