Az Ifjúságkutató Intézet friss kutatásának eredményei rávilágítanak arra, hogy a munkahelyi preferenciák erősen eltérnek a különböző életkorú és képzettségű megkérdezettek körében. A munkáltatók számára kulcsfontosságú ezen preferenciák ismerete, hiszen ezek figyelembevételével vonzóbbá tehetik hirdetett állásaikat a tehetséges fiatal munkavállalók számára, és hosszú távon növelhetik a munkaerő megtartását.
A kutatás szerint a 15–39 éves korosztály 43 százaléka izgalmas munkát szeretne, még ha az nagyobb stresszel is jár, míg a stresszmentes munkaköröket 30 százalékuk részesíti előnyben. Különösen a 15–17 évesek (50 százalék) vágynak sokszínűségre munkájukban, míg a 30–34 évesek között nagyobb arányban (37 százalék) választanák inkább a nyugodt munkakörnyezetet. A változatos munkakörök népszerűsége kimagasló: a válaszadók 52 százaléka ezt részesíti előnyben a rutinszerű feladatokkal szemben (16 százalék). Ez különösen igaz a 15–17 évesekre, valamint a 25–29 évesekre és a Budapesten élőkre.
A felsőfokú végzettségűek körében népszerűbb az önálló döntéshozatal lehetősége (38 százalék), a legfiatalabbak (15–17 évesek) és az alacsonyabb végzettségűek pedig csaknem azonos arányban (30 és 32 százalék) a felelősségtől mentes munkát preferálják.
A munkahelyi közeg is fontos tényezőnek bizonyult a kutatásban résztvevők számára. A 15–17 évesek inkább fiatal kollégákból álló csapatban dolgoznának, míg a 30–39 év közöttiek könnyebben elfogadják a többgenerációs munkahelyi környezetet: a fiatalokból álló csapat fontosságát 21 százalékuk jelölte meg.
A kutatás eredményei szerint a helyhez kötött munkavégzés a válaszadók 38 százalékának vonzóbb, különösen a nők körében, amely esetükben összefügghet a családi kötelezettségekkel. Ezzel szemben a 15–17 évesek és a Dél-Dunántúlon élők nagyobb arányban (41 százalék) választanának rendszeres utazással járó munkát is.