Az év első két hónapjának tranzakciós adatai alapján Soroksár mellett a XVII. és a XVIII. kerületek számítanak a legmegfizethetőbb fővárosi lokációnak. A pesti oldal felsorolt peremkerületeiben 640–670 ezer forint körül alakul az átlagos négyzetméterár, míg a fővárosi átlag már alulról súrolja az egymillió forintot négyzetméterenként – mondta el lapunk megkeresésére Máté Ferenc, a Duna House vezérigazgató-helyettese a kiköltözési hullám és az árak alakulása kapcsán.

A Duna House mérése alapján változott a legolcsóbb kerületek sorrendje, ugyanis a három legmegfizethetőbbnek a dél-pesti kerületek számítottak. A legdrágább pesti kerület egyébként változatlanul az V. kerület.
Az említett három legalacsonyabb árfekvésű kerületben az adásvételek 64 százalékában családi házra, 21 százalékában téglaépítésű lakásra, míg a fennmaradó 15 százalékban panellakásra szerződtek az ügyfelek. A családi házakért fizetett átlagos négyzetméterár a három kerület összesített adatai alapján 600 ezer forint körül alakul, míg a téglaépítésű lakásokért 870, a panellakásokért pedig 915 ezer forint körüli négyzetméterárat fizettek a vevők.
Az árak között ugyanakkor nagy a szórás, és az is hozzátartozik, hogy a lakások alapterülete kisebb, mint a házaké és a négyzetméteráruk is magasabb.
Az aktuális kínálati adatok szerint a XVII. kerületben családi házat állapottól függően 280 ezer és 1,7 millió forint közötti négyzetméteráron kínálnak a tulajdonosok, téglaépítésű lakást pedig 990 ezer és 1,1 millió forint között.
A XVIII. kerületben családi házat 170 ezer és 1,7 millió forintos négyzetméterárak között, téglalakást 366 ezertől 1,5 millió forintos négyzetméterárig találhatnak az ügyfelek a Duna House kínálatában.
A soroksári házakat 363 ezer és 1,3 millió forint közötti négyzetméteráron, a lakásokat 428 ezer és 1,3 millió forint közötti egységáron kínálják jelenleg az eladók.
A három legmegfizethetőbb fővárosi kerülethez hasonló árszinttel a délkeleti szektor településein találkozhatnak a vevők, az arrafelé értékesített ingatlanok adatai alapján a Duna House ügyfelei idén 625 ezer forintos átlagos négyzetméteráron szerződtek.
Azonban egy agglomerációs szektoron belül, településenként is igencsak változó lehet az árszint: Ócsa például alacsonyabb árakat kínál, de elhelyezkedése miatt nagyobb kompromisszumot jelent a fővárosba ingázók számára, míg Gyál esetében a városközeli lokáció egyértelműen megmutatkozik a négyzetméterárakban is – ismertette Máté Ferenc.
Ami a keresettséget illeti, a Duna House felmérése szerint a legolcsóbbnak számító Soroksár ingatlanjai iránt legkisebb a kereslet, a februári barométer adatai alapján a fővárosban vásárolni tervező ügyfelek 3,1 százaléka a XXIII. kerületben keres ingatlant. 2024-ben átlagosan 2,4 százalékos volt a kerület népszerűsége, így az idei évben a lokáció iránti kereslet erősödést mutat.
A tavalyi év 4,8 százalékos átlagához képest fokozódott az ingatlanok iránti érdeklődés a XVII. kerületben, ugyanakkor a három legmegfizethetőbb kerület közül a legkeresettebb a XVIII. kerület volt és maradt, itt tíz százalék feletti az érdeklődések aránya.
A délkeleti agglomerációs szektor településeinek családi házai az otthonteremtési céllal vásárlók körében keresettek.
A Gyálon dolgozó szakértők tapasztalatai szerint a környező kerületekből érkezik a legtöbb érdeklődő, akik zömében az élethelyzetük változása miatt költöznek. Gyál ideális választás, hiszen lényegében összeér a XVIII. kerülettel, a vonat- és buszközlekedés is megfelelő, hiszen a Boráros tértől átszállás nélkül elérhető a település, ugyanakkor az árkülönbség miatt jobb minőségű ingatlanra tehet szert, aki a főváros peremkerülete helyett az agglomerációt választja.