A világkiállítás – amelyet ötévente rendeznek meg – a három legjelentősebb globális, gazdasági és kulturális esemény egyike, ahol hazánk csaknem 160 ország mellett képviselteti magát. Magyarország részvétele a 2025-ös oszakai világkiállításon kiemelt diplomáciai, gazdasági és turisztikai jelentőségű, egyúttal hozzájárul a magyar szellemi tőke és kreativitás nemzetközi elismertségének erősítéséhez. A rendezvényen való sikeres szereplés nemzeti érdek, amely jelentős mértékben támogatja Magyarország kedvező nemzetközi imázsának építését – fogalmaz vasárnapi közleményében a Nemzetgazdasági Minisztérium.
Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter elmondta, hogy a két ország között 156 éve fennálló diplomáciai kapcsolat, valamint a kiváló politikai és gazdasági együttműködés alapot teremt arra, hogy a világkiállítás évében a már eddig is virágzó kapcsolatok új szintre emelkedjenek.
Az esemény margóján Nagy Márton kétoldalú egyeztetést folytatott Itoh Jositaka világkiállításért felelős miniszterrel, aki a magyar pavilont tekintette meg először. A felek áttekintették a két ország turisztikai és gazdasági kapcsolatait és megállapodtak a két ország közötti turisztikai kapcsolatok további erősítéséről.
A magyar pavilon nem csupán építészeti különlegesség, hanem erőteljes nemzeti üzenetet is közvetít: Magyarország múltját tisztelő, de a jövőbe tekintő országként jelenik meg, amely elkötelezett a nemzetközi kapcsolatok és gazdasági együttműködések építése mellett. A pavilon kialakításánál kiemelt szerepet kapott a magyar és japán kultúra közös gyökereinek bemutatása, amelyet a népzenei hagyományokban is fellelhető pentaton dallamvilág jelképez. A kiállítás a zene egyetemes nyelvén keresztül kínál élményszerű betekintést hazánk értékeibe, miközben arculatával méltó módon képviseli a magyar országmárkát és alkalmazkodik a japán kulturális környezethez. Bízunk benne, hogy a látogatók számára a magyar pavilon egy felejthetetlen élményt nyújt, és hogy Magyarország mindenki számára vonzó és izgalmas desztinációként jelenik meg a világban.
A világkiállítás a nemzetközi együttműködés és párbeszéd egyik legjelentősebb színtere, ahol országok, gazdasági szereplők, kultúrák és innovatív gondolatok találkoznak. A magyar pavilon ebben a rangos környezetben méltó platformot biztosít hazánk bemutatkozásához, elősegítve Magyarország nemzetközi láthatóságának erősítését és turisztikai vonzerejének további növelését – írja a tárca.
HÚZÓÁGAZAT
A turizmus a hazai gazdaság egyik húzóágazata, 2024-ben történelmi rekordot ért el: több mint 18 millió látogató 44 millió vendégéjszakát töltött el Magyarországon, míg a budapesti repülőtér éves utasforgalma meghaladta a 17,6 millió főt. A 2025-ös év adatai még kedvezőbb tendenciát mutatnak: az év első két hónapjában a kelet-ázsiai beutazó forgalom 37 százalékkal emelkedett az előző év azonos időszakához képest. Mindez alátámasztja, hogy Magyarország turisztikai szempontból is vonzó és dinamikusan fejlődő célország, amely számára a világkiállításon való részvétel újabb lehetőséget kínál nemzetközi pozíciójának erősítésére.