Újabb termékekre terjeszti ki az árréscsökkentést a kormány május 19-étől. A korábbi bejelentések alapján most kizárólag a drogériákra vonatkozik a szabályozás, vagyis a TEÁOR szerint illatszer-kiskereskedelem alá besorolt üzletekre – mondta el lapunk megkeresésére Molnár Dániel, a Magyar Gazdaságfejlesztési Ügynökség (MGFÜ) vezető elemzője a bejelentés kapcsán. Hasonlóan az élelmiszerekhez, feltehetően a legkisebb üzleteket itt sem érinti majd a szabályozás, továbbá az élelmiszerláncokra sem terjesztik ki.

Fotó: MTVA/Lakatos Péter
A kormányzat ugyanakkor azt várja, hogy a piaci verseny nemcsak a drogériákban eredményez majd árcsökkentést, hanem más üzletekben is az árrés mérséklésére sarkallja majd a döntéshozókat a mérséklődő keresletre reagálva. Ezt a folyamatot elősegítheti, ha az Árfigyelőben is megjelennek az érintett termékek – tette hozzá Molnár Dániel.
A mostani legújabb intézkedés harminc termékkategóriát érint. Idetartozik például a mosogatószer, a mosópor, a papír zsebkendő vagy éppen a tusfürdő, és várhatóan 16–18 százalékos árcsökkenést eredményez ezeknél a termékeknél. A harminc darab árukategória összesen több ezer terméket jelent.
Noha a pontos beszerzési árakra vonatkozóan nem áll rendelkezésre nyilvános adat, alapvetően üzleti titoknak számít, azonban a kormányzat a számlázási adatokból láthatja a beszerzési és az értékesítési árakat kellő részletezettséggel, amelyekből pedig könnyedén kiszámítható az árrés mértéke. Ebből következően pedig a kormányzat által bejelentett, átlagosan harmincszázalékos árrés az érintett termékek esetében megfelelhet a valóságnak – magyarázta Molnár Dániel.
A legújabban érintett termékek három árucsoportba tartoznak: háztartási fogyóanyagok, mosó- és tisztítószerek, testápolási cikkek.
Regős Gábor, a Gránit Alapkezelő vezető közgazdásza lapunk megkeresésére úgy fogalmazott, nem zárható ki, hogy az élelmiszerláncokra is kiterjesztik az intézkedést, ám esetükben elegendő a március közepe óta érvényben lévő árréscsökkentés, a legújabban érintett cikkek árát pedig a verseny érdekében várhatóan maguktól csökkentik. Fontos különbségre mutatott rá az élelmiszerek árréscsökkentéséhez képest: itt nem 10, hanem 15 százalék a bejelentett maximális árrés. Ez azzal lehet talán kapcsolatban, hogy ezek a termékek kevésbé forognak gyorsan mint az alapvető élelmiszerek, tovább foglalják a helyet a polcon, nagyobb költséget okoznak.
Az említett árrés harminc százalékról tizenöt százalékra csökkentése a fogyasztói árban megközelítőleg 11 százalékos mérséklődést jelentene
– reagált Molnár Dániel.
Regős Gábor itt elmondta, van ahol ennél jobban, van ahol ennél kevésbé csökken az ár. A mosó- és tisztítószerek súlya az inflációs kosárban ugyanis 0,952 százalék, míg a testápolási cikkeké 1,515 százalék, azaz a két csoport összesen a fogyasztói kosár körülbelül 2,5 százalékát adja. A drogériák adják a hírek szerint a forgalom negyven százalékát. Ezt tekinthetjük az inflációs becslés alapjának, ehhez képest két tényező torzít: az árréscsökkentés vélhetően nem fedi le teljesen a két kategóriát, azonban a többi boltnál is megjelenhet árcsökkentő hatás.
Az inflációs adatokban azonban mindez várhatóan csak a júniusi adatközlésben jelenik majd meg, és kevésbé lesz látványos a szakértők szerint, tekintve hogy májusban csak az árfelírási időszak legvégén, 19-én lép életben az intézkedés. Az inflációs adatokat ugyanis az adott hónap első húsz napja alapján rögzítik, ez a magyarázat arra, hogy a teljes hatást csak a hatodik havi adatokban láthatjuk.