A belföldi turizmus az első negyedévben tovább bővült, a turisztikai szálláshelyeken 11 százalékkal több, összesen 4,6 millió vendéget regisztráltak. A belföldi vendégek száma 4,1 százalékkal, a külföldieké 18 százalékkal több (csaknem 2,2 millió, illetve 2,4 millió) volt a turisztikai szálláshelyeken. A húsvétot, illetve a tavaszi szünetet is magába foglaló április a belföldi turizmus szempontjából is kétszámjegyű bővülést hozott. A belföldi vendégek száma 12 százalékkal, az általuk eltöltött vendégéjszakáké 14 százalékkal több volt a 2024-es év megegyező hónapjánál – írta elemzésében az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány. Innen nézve érthető egyrészt, hogy miért nehéz minőségi szálláshelyet találni a szezonban, másrészt az is, hogy jelentős potenciál van az üzletágban.
Hazánkban, különösen fővárosban, 2025‑től szigorú, átlátható rendszer szabályozza a szálláshely‑szolgáltatókat. Nézzük, mit mond a törvény, ki vagy mi minősülhet szálláshely-szolgáltatónak! A szabályozás szerint ide tartozik minden olyan természetes vagy jogi személy (egyéni vállalkozó, gazdasági társaság), aki vagy amely idegenforgalmi, turisztikai célból szálláshelyet működtet:
- magánszálláshely,
- panzió,
- üdülőház,
- közösségi szálláshely stb.függetlenül attól, hogy az online platformokon (Airbnb, Booking) keresztül üzletszerűen kínálja‑e szolgáltatását.
Azt fontos tudni, hogy Budapesten 2025‑től életbe lépett egy korlátozás: új magánszálláshelyet és egyéb szálláshelyet nem lehet nyilvántartásba venni 2026. december 31‑ig. A döntés hátterében – mint minden európai nagyváros esetében – a lakhatási válság enyhítés, a túlturizmus kezelése, és a helyi lakosság érdekeinek védelme áll. Athénban 2025 januárjától három belvárosi kerületben egy évre befagyasztották az új rövid távú kiadási engedélyeket, miközben jelentős turisztikai adóemelést is bevezettek a szálláshelyekre. Barcelonában, és több spanyol városban a hatóságok azt a célt tűzték ki, hogy 2028-ra teljesen megszüntetik a rövid távú lakáskiadást: új engedélyeket már most sem adnak ki. Firenze az UNESCO világörökségi státussal védett városrészeiben tiltotta meg az új rövid távú kiadások engedélyezését, míg Velencében 120 napos éves korlátozást vezettek be, sőt a helyi önkormányzat jogosultságot kapott arra, hogy akár teljes tilalmat is elrendeljen. Lisszabonban és Portóban már nem adnak ki új engedélyeket, Londonban a rövid távú bérbeadás felső határa évi kilencven nap.