A kormány a Demján Sándor 1+1 kkv-beruházás-élénkítő támogatási program keretét további 82 milliárd forinttal emelte meg, így annak összkerete 130 milliárd forintra nőtt.
Pénteken a Nemzetgazdasági Minisztérium részéről újabb 128 mikro-, kis- és középvállalkozás kapott pozitív támogatói döntést, összesen 12 milliárd forint értékben. Ezzel a támogatott vállalkozások száma 311-re nőtt, a megítélt támogatások összege pedig elérte a 31 milliárd forintot.
A mostani döntési kör a legkevésbé fejlett régiókban működő vállalkozásokat célozza. Az újonnan támogatott cégek Észak-Magyarországon, Észak-Alföldön, Dél-Alföldön és Dél-Dunántúlon valósíthatják meg fejlesztéseiket. A kormány így a rendelkezésre álló forrásokat Brüsszel nyomása ellenére a magyar háztartások és vállalkozások támogatására fordítja, nem pedig a háborúra és Ukrajnára. A Demján Sándor-program ennek a törekvésnek szerves része: több mint 1400 milliárd forintot mozgat meg a hazai kis- és középvállalkozások versenyképességének és termelékenységének növelése, exporttevékenységük ösztönzése, valamint méretugrásuk elősegítése érdekében.
A program vissza nem térítendő támogatást nyújt a hazai kkv-k technológiaváltására irányuló beruházásaihoz, célja, hogy a hazai mikro-, kis- és középvállalkozások beruházásainak ösztönzésével hozzájáruljon a gazdaság dinamizálásához, a technológiai megújuláshoz, valamint a versenyképesség javításához. A program egyik legnagyobb előnye, hogy közvetlenül a hazai mikro-, kis- és középvállalkozásokat célozza, ezzel segítve elő új beruházások megvalósulását és a gazdaság hosszú távú megerősítését. Az 1+1 programban a cégek elsősorban technológiai fejlesztésre, digitalizációra és megújuló energiaforrások alkalmazására fordítják a támogatást.
A program eredetileg 48 milliárd forintos kerettel indult, amelyre 1885 vállalkozás nyújtott be kérelmet, összesen 136,3 milliárd forint értékben. A kormány a nagy érdeklődésre való tekintettel 82 milliárd forintos többletforrást biztosított, így lehetővé válik közel 1800 vállalkozás beruházásának támogatása – írja a minisztérium közleménye.
Szabados Richárd, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára hangsúlyozta: a keretemelésnek köszönhetően a korábbi 450 helyett csaknem négyszer annyi vállalkozás valósíthatja meg beruházását. A legkevésbé fejlett négy régióban az első 183 vállalkozás már május 15-ig megkapta a pozitív döntésről szóló értesítést, közel húszmilliárd forint értékben. A következő hetekben folytatódik az értesítések kiküldése a kedvezményezetteknek.