Egy friss török kutatás szerint a Pfizer–BioNTech Covid–19-vakcinája enyhe, de mérhető változásokat okozhat a szem szaruhártyájának belső rétegében, az endothelben. Hatvannégy ember szaruhártyáját vizsgálták meg az első oltás előtt, majd két hónappal a második dózis után – írta meg az Index. A kutatók azt találták, hogy a szaruhártya vastagsága enyhén megnőtt, miközben az endotheliális sejtek (a szaruhártya belső felszínén elhelyezkedő, folyadékszabályozásért felelős sejtek) száma csökkent, és a sejtek méretében nagyobb eltérések jelentkeztek, mint a kiindulási állapotban.
A szaruhártya belső rétegét alkotó endothelium alapvető szerepet játszik a látás élességének fenntartásában, mivel ezek a sejtek biztosítják a szaruhártya átlátszóságát azáltal, hogy szabályozzák a folyadékháztartást. A vizsgálatban átlagosan nyolcszázalékos sejtszámcsökkenést és enyhe szerkezeti eltéréseket regisztráltak, bár a résztvevők nem számoltak be közvetlen látásromlásról a mérési időszakban.
A kutatók hangsúlyozzák: egészséges szemű emberek esetében a változások várhatóan nem okoznak panaszt, ugyanakkor a hosszú távú hatások egyelőre nem ismertek, mivel csak rövid időszakot vizsgáltak.
A tanulmány az Ophthalmic Epidemiology című szaklapban jelent meg, és a szerzők további kutatásokat sürgetnek az esetleges tartós hatások feltárására.
A Világgazdaság emlékeztetett arra is, hogy egy friss brit és globális tanulmány szerint az mRNS-alapú Covid–19 vakcinák – köztük a Pfizer–BioNTech és a Moderna – bizonyos esetekben váratlan immunválaszt és ritka mellékhatásokat válthattak ki, noha ezek az esetek jellemzően ritkák, és komoly egészségkárosodást nem okoztak.
A cambridge-i kutatók által jegyzett tanulmány szerint az mRNS-vakcinát kapók 25–30 százalékánál a szervezet nem a tervezett vírustüske-fehérjét állította elő, hanem más, nem szándékos fehérjéket, amelyek szintén immunválaszt váltottak ki. Ez a jelenség hibás genetikai értelmezésből ered, de egészségi következményt nem tapasztaltak az érintetteknél.