Romlott az építőipari vállalkozások likviditási helyzete a munkaellátottság csökkenésével és a gyakorivá váló késedelmes fizetések miatt. A késedelmes fizetések megszaporodása gerjeszti a lánctartozást az építésgazdaságban – tájékoztatta lapunkat az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ). A szervezet által megkérdezett vállalkozások jelzése szerint számláik értékének 20-25 százaléka nincs időre kifizetve, és követelésük hat-hét százaléka tartósan vita tárgyát képezi. Ha ez a helyzet továbbra is fennmarad, az ÉVOSZ számításai szerint az év végén a lánctartozásban lévő összeg 250-280 milliárd forintra nőhet.
A szakszövetség ugyanakkor jelezte, továbbra is adott az építőipar teljesítőképessége. Folyamatos megrendelés mellett a kapacitásbővülés és hatékonyságjavulás révén az idén 4500-5000 milliárd forint közötti nagyságrendben tudna teljesíteni az ágazat folyamatos megrendelés mellett. Az ÉVOSZ becslése szerint januártól május végéig összességében hatszázaléknyi lehet a teljesítmény elmaradása 2019 első öt hónapjával összevetve.

Fotó: Mirkó István
Az ágazat vezető cégeit összefogó szövetség szerint a járványhelyzet határidőcsúszásokat jellemzően az épületépítéseknél, leginkább a lakásépítéseknél okoz. A csökkenő rendelésállomány azonban lehetővé teszi a csúszásban lévő kivitelezések folyamatos gyorsítását. A rendelésállomány legnagyobb mértékű csökkenése a települési önkormányzatok építési-beruházási, karbantartási ajánlatkéréseinél tapasztalható. Az ÉVOSZ szerint júniustól a tervező- és a kivitelezőcégek egyre nagyobb részének kell a csökkenő rendelésállományhoz igazítania a kapacitásokat, ami bizonyos mértékű létszámleépítést eredményezhet.
Az elmúlt napokban ugyan ismét emelkedett az álláskeresők száma, de a betanított munkások, a szakmunkások és a mérnökök más vállalkozásoknál továbbra is munkát találnak. Elsősorban a segédmunkások iránti igény csökken. Az ÉVOSZ hangsúlyozta, hogy a kijárási korlátozás feloldása megbetegedéseket nem eredményezett, ahogy az építőipar területéről korábban sem volt tudomásuk a koronavírus-járvánnyal összefüggő, vírusos fertőzésről.