Van forgalom a balatoni rendőrflottánál

Az üdülési szezon kezdete óta 65 esetben kellett mentésre indulnia a vízi rendőrség kisgéphajóinak a Balatonon. Július 9-ig 170 bajba jutott fürdőzőt, szörfözőt, wakeboarddeszkást juttattak partra, emellett egy homokpadra futott vitorlás kiszabadítására is hívták a Balatoni Vízirendészeti Rendőrkapitányság egyenruhásait – közölték lapunkkal.

2020. 07. 12. 8:41
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Nálunk már nemcsak a hétvégeken van főszezon, hanem hét közben is akad dolgunk. Június eleje óta kilenc vízi rendezvényhez kérték a segítségünket, és hamarosan a Kékszalag Nagydíj és a Balaton-átúszás zökkenőmentes lebonyolításához is szükség lesz a közreműködésünkre. Emellett további húsz „vizes eseményen” számítanak a részvételünkre – jelezte a Magyar Nemzetnek Horváth László ezredes, a Balatoni Vízirendészeti Rendőrkapitányság (BVRK) vezetője.

Elmondta, hogy idén egy megfiatalított járműparkkal, huszonnyolc szolgálati kisgéphajóval, gumitestű vízi járművek új generációjával és Finnországban készült könnyűfém vázú Alumer hajóval vágott neki a szezonnak a BVRK-flotta, jövőre pedig már a rekonstrukcióra váró, 18,5 méter hosszú egykori német vámőrhajót is szolgálatba állítják.

A strandolókat is elsodorhatja a víz. Viharos időben gyakran kérnek mentési segítséget

– A főszezon egy-egy napján a strandokon és a vízparton együttesen 300-350 ezer nyaraló tartózkodik, a tó 107 kikötőjéből naponta két-háromezer vitorláshajó fut ki a tóra, nem beszélve a horgászok ezreiről – érzékeltette a tó „humán telítettségének” vízi rendészetre nehezedő súlyát a kapitányságvezető. Mint elmondta, továbbra is három kisebb vízimentő szervezettel, a vonyarcvashegyivel, a zamárdival és a siófokival, továbbá a legfontosabb partnerekkel, a Vízimentők Magyarországi Szakszolgálatával és az Önkéntes Tűzoltó Egyesülettel állnak kapcsolatban.

– A velük kialakított szoros együttműködés egyik legújabb eredménye a vízi rendészet és a vízimentők gyors beavatkozását biztosító, nemzetközi példa alapján kialakított fürdőhelyi információs rendszer. A strand bejáratánál és a vízbe jutást szolgáló 765 bejárónál olyan egyedi azonosítószámot tartalmazó megállítótáblát helyeztünk el, amely jelentősen megkönnyíti a vízi rendészet vagy a mentők gyors célba jutását – ismertette Horváth László.

A segítséget kérő leolvashatja a táblán szereplő nyolckarakteres számsorból a település irányítószámát, a strand helyét és a lépcső számát, így a vízimentő vagy rendőrségi hajónak nem kell hosszasan keresgélni egy több kilométeres strandon a baleset helyszínét. Ezek a táblák a strandolókat a lépcsőnél, illetve az attól 50 vagy 120 méterre eső vízmélységről is figyelmeztetik, emellett az aktuális vagy a várható időjárást is jelzik.

Egy férfi viharos szélben szörfözik a Balatonban a balatonfenyvesi szabadstrandnál
MTI Fotó: Varga György

Kérdésünkre, hogy melyek azok a legjellemzőbb balatoni események, amelyeket a bajba jutottak egyedül nem tudnak megoldani, és segítségre szorulnak, elmondta: gyakori, hogy az úszó a megengedettnél távolabbra merészkedik el a parttól, de a kimerült szörfözők és a wakeboarddeszkások is gyakran kérnek segítséget, továbbá az akkumulátor felrobbanása miatt az elektromos kisgéphajóval közlekedők vagy a vitorlázók is sűrűn jeleznek nekik a segédmotorjuk meghibásodása miatt.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.