Száguldunk a szép új világ felé?

Az óriások választásait tartották 2012-ben, hiszen a világ legnépesebb, a leggazdagabb és a legnagyobb állama is voksolt. A szuperhatalmak belügyei ugyanakkor kihatnak a glóbusz utolsó szegletére is, s nagyban meghatározzák mindennapjainkat kicsiny hazánkban is.

Lóska Márton
2012. 12. 26. 5:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kezdjük is mindjárt a kommunista Kínával, ahol a közmegegyezés szerint a fent említett szuperhatalmak közül a legnagyobb a demokráciadeficit. Az ázsiai országban mindössze egy 82 milliós párt döntött, hogy egy széldzsekis embert emel trónra. A „diktátum” nem okozott igazi meglepetést, hiszen Hszi Csin-pinget, a Kínai Kommunista Párt novemberben megválasztott új főtitkárárát Obama februárban már mint Kína leendő vezetőjét fogadta.

A „választás” ugyanakkor soha nem látott eseményeket is hozott, a megszokott csend és rend helyett valóságos médiahiszti alakult ki. A The New York Times Ven Csia-pao leköszönő miniszterelnök családjának 2,7 milliárd dolláros vagyonáról cikkezett, de Po Hszi-laj lebukását már a kínai sajtó is címlapon kísérte végig, felesége „kémgyilkosságáról” nem is beszélve, ugyanakkor Hszi Csin-ping rejtélyes eltűnése mintha meg sem történt volna, még egyes szavak is eltűntek a kínai kibertérből.

A vezető személye abból a szempontból mellékes volt, hogy milyen kérdésekre kell választ találnia az ázsiai óriásnak. Kínát mindenki a világ élére várja az elkövetkező évtizedekben, előzetes becslések szerint a vörös hadiflotta 2030-ra már a legfejlettebb lesz. A nagyhatalmi törekvések mellett azonban az sem mindegy, hogy mi lesz az irdatlan embertömegek sorsa, ugyanis az egyenlőséget zászlajára tűző egypártrendszerben egyre nyílik a szociális olló, amit a német luxusautó-márkák eladásai is alátámasztanak. Ugyanakkor senkinek sem mindegy, hogy el lehet-e szórni még néhány milliót a kisebb csodákból is. Az új vezető ígéretei szerint egyre nagyobb lesz az igény a középkategóriás autók iránt, de lassan szembe kell nézniük a legégetőbb kérdéssel is: hogyan tartson el néhány százmillió ember 1,3 milliárdot? Hszi Csin-ping mindenesetre a sajtó és a nép szemében is a remény megtestesítője, elég annyi, hogy még az internetcenzúra is elnézőbb lett hivatalba lépésével.

A remény szó jogbirtokosa ugyanakkor nem is lehetne más, mint Barack Obama, aki második elnöki ciklusát töltheti ki. A demokrácia hazájában sincsen ugyanakkor kolbászból a kerítés, szavazásügyileg pedig pláne nincs. Először is (higgyünk saját demokratáinknak), nincs is igazi demokrácia, hiszen dübörög a választási regisztráció. Azt már csak halkan jegyezzük meg, hogy a kusza elektori rendszernek köszönhetően nem feltétlenül az nyer, aki a legtöbb szavazatot söpri be. Emellett olyan választási visszaélések garmadájáról jelentek meg hírek, melyek közül akár egybe is belepirulna a legvadabb afrikai diktátor is (a főnöki fenyegetésekről szóló hírek így már nem is igazi hírek). De tegyük hozzá, hogy Mitt Romney démonizálását nagyban segíttette a demokraták médiatúlsúlya (Obamát a közelmúltban az év emberének is megválasztotta a Time magazin).

A kampányt a fenti hangulat kísérte végig, de mivel az USA-ban a látszat az első, az igazán mély ütéseket nem a hivatalos stábok, hanem a Super PAC-ek, azaz a politikusokat támogató, de papíron tőlük elválasztott kampányszervezetek vitték be. A háborús helyzetet jól jellemzi, hogy egy nő még férjét is elgázolta, miután kiderült, hogy nem ment el voksolni a republikánus jelöltre. A kijózanító másnapon Romney is kénytelen volt támogatói elé állni, s megmagyarázni a megmagyarázhatatlant. A szent sajtó pedig nyugtázta a demokrácia szárnyalását, mely a sokszínűség győzelmét hozta, ami a megdermedt társadalmi mobilitás élénkülését hivatott hozni, és a katonai kiadásokat csökkenteni. (Az amerikai képviselőház azért december végén arról döntött, hogy 2013-ban a védelmi kiadásokra 633,3 milliárd dollárt fordítanak.)

Oroszországban az USA-val ellentétben bevallják, hogy szeretik a fegyvereket, legalábbis erre enged következtetni az a tény, hogy Putyin „újraválasztása” előtti kampány közepén dobták be: 2013-ra kifejlesztik új szupertankjukat. Dimitrij Rogozin miniszterelnök-helyettes pedig egyenesen Kalasnyikovot adna minden gyerek kezébe, de a birodalmi idők iránti nosztalgiát mi sem szimbolizálja jobban, mint a győzelem napján tartott felvonulás, az meg már szimpla formalitás, hogy Putyint is harminc ágyúlövés köszöntötte harmadik „megkoronázásakor”, mikor néhány könnycseppet is elmorzsolt a macho. De ne ugorjunk ennyire előre, lássuk először is a választási ígéreteket: növekvő fizetések, csökkenő árak, több gyermek, emellett korszerű hadsereg. A kampány során pedig volt egy meghiúsított merényletkísérlet, szeretővel lencsevégre kapott ellenzéki, de még Arsavint is csatasorba állították, így nem volt meglepő, hogy ki seperte be a legtöbb szavazatot. Ami azonban utána következett, nem volt jellemző a demokratikus Oroszországra, habár a parlamenti választások után, majd a kampány kezdetével is látszottak jelei (még a liberális és a kommunista is összeborult a nacionalistával). Putyin győzelme után ugyanis megteltek a nagyvárosok utcáitüntetőkkel, ami igazán demokratikus motívum két évtizeddel a Szovjetunió bukása után.

Putyin nagyhatalmi vezetőhöz méltóan megválogatta barátait: civilben beugrott Merkelhez, Szentpéterváron látta vendégül az EU-t, első hivatalos kiruccanása során Pekingbe utazott, majd júniusban már Obamával társalgott a világ dolgairól a G20-ak találkozóján, ahol szóba került az európai rakétavédelmi pajzs is (az oroszok decemberben csodarakétát ígértek válaszul). Mexikóban nem meglepő módon a szíriai válság volt napirenden, mely során ismét kiderült, a nagyok nagyon nem értenek egyet, ami érthető is, hiszen ahol egyikük nagyobb befolyásra tesz szert, ott a másik kettőt érdeksérelem éri.

Szép új világ

Ugyanakkor mintha, legalábbis kommunikációs fronton, a vezetők tettek volna néhány további lépést az emberek felé. Kína elkezdett a fröccsöntött gagyitól a high-tech és a környezetvédelem irányába fordulni, s a belső piac fellendítésével foglalkozni, nem mellesleg Hszi Csin-ping ígéretet tett, hogy felszámolja a politikát és a politikusokat övező, idejétmúlt misztériumot. Az orosz monolit is mintha töredezne, természetesen Putyin felügyelete mellett, a „liberális” nagyvárosi ellenzék szabadabban tüntetgethet, de megjelenhettek kritikus hangok a vezér közvetlen tanácsadói között is.

Obama egyenlőre mint a világ vitathatatlan ura, kifele smúzol a vetélytársakkal, míg diktálja az irányt, gazdasági hatalmát is bevetve, de eközben az USA szakadék felé rohan. Amerika legfőbb feladata, hogy a szent GDP-növekedést fenntartsa, amit jelen állás szerint részben a gazdagok megadóztatásával, magyarán a középosztály békén hagyásával képzel el. Valószínűleg a hatalom elvesztésének lehetősége is közrejátszott abban, hogy a nagyok az általános jólét felé való elmozdulást tűzték zászlajukra, de reméljük, hogy legalább ígéreteik felét be tudják tartani, melynek köszönhetően a világ végleg ki tud lábalni a sokadik w-t leíró válságból.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.