Törökország a kezdetektől identitásbeli kérdésként tekintett az ország európai integrációjára, éppen ezért – még ha a belpolitikai átmenetek következményeként változó intenzitással is – az egykori Oszmán Birodalom a maga módján mindent megtett, hogy a demokratizálódás útjára lépve megfeleljen az Európai Unió működése által megkövetelt alapvető normáknak. Az évtizedes huzavona eredményeként azonban mostanra a török társadalomban is eloszlani látszanak a remények: az EU 1999 decemberében ismerte el hivatalosan Ankara csatlakozási kérelmét, a tárgyalások ugyanakkor csak évekkel később, 2005 őszén kezdődtek meg, elemzők pedig egyre inkább úgy vélik: sosem kerül pont az ügy végére.
Ezt a meggyőződést támasztja alá az EP külügyi bizottságának döntése, miszerint elfogadta azt a jelentéstervezetet, amely a Törökországgal folytatott csatlakozási tárgyalások felfüggesztésére szólít fel. Bár a dokumentum jogilag nem kötelező érvényű, a Daily Sabah című kormánypárti török lap azt írja: a jelentést várhatóan az egész strasbourgi testület meg fogja szavazni március közepén, egy ilyen lépés pedig újabb stigmát nyomna az egyébként sem zökkentőmentes folyamatra.
Hami Aksoy török külügyi szóvivő tegnap úgy fogalmazott: a jelentés iskolapéldája az EU elfogult és előítéletes hozzáállásának Törökország felé, Ankara azonban továbbra is szorgalmazza a szöveg módosításait. – Azt várjuk, hogy elfogulatlanabb, reálisabb és bátorítóbb jelentést hozzunk létre, amely márciusban elfogadásra kerül az EP közgyűlése részéről, idézte a politikust a Daily Sabah.

Fotó: MTI/EPA/Olivier Hoslet
Szakértők szerint azonban Ankara mostanra már inkább csak az EU felé irányuló retorikájában „játssza a sértettet”, a valóságban azonban az EU-csatlakozás egyáltalán nem szolgálja Törökország érdekeit. Ahogy az Európai Unióét sem, mert bár Brüsszel számára fontos, hogy továbbra is működjön a 2016 tavaszán tető alá hozott menekültügyi megállapodás, az már egyre inkább valószínűtlen, hogy a bevándorlási válság által keltett indulatok és az uniós politikában megjelent töredezettség körülményei között a blokk képes lenne befogadni egy muszlim többségű országot. Ez azonban nem újdonság, ahogy Ali Babacan akkori török miniszterelnök-helyettes fogalmazott a 2011-es davosi világgazdasági fórumon: „Az egyik legfontosabb kérdés, amely miatt Törökország nem válhat az Európai Unió tagjává az, hogy az EU egy keresztény klub.”