Ferenc pápa szerint mindkét fél kérése szükséges a Vatikán közvetítéséhez

Ferenc pápa nyitott a közvetítésre a venezuelai válságban, ha azt mindkét fél kéri – derült ki a katolikus egyházfő szavaiból, amelyek az Egyesült Arab Emírségekből visszatérőben, a repülőgép fedélzetén hangzottak el kedden újságírók előtt.

Forrás: MTI2019. 02. 05. 21:34
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A pápa újságírók előtt megerősítette, hogy levelet kapott Nicolás Maduro venezuelai elnöktől, aki azt kérte tőle, hogy közvetítsen a venezuelai belpolitikai válságban a felek között. Maduro ugyanis a Sky24 olasz televíziós csatornának adott, hétfőn elhangzott interjúban azt állította, hogy Ferenc pápához fordult segítségért a belpolitikai válság rendezésében.

„Még nem olvastam ezt a levelet. Meglátjuk, hogy mit lehet tenni. De ahhoz, hogy közvetítés lehessen, mindkét fél szándékára szükség van. Az eredeti feltételek világosak: amennyiben a felek kérik, mindig rendelkezésre állunk” – mondta kedden újságíróknak a pápa.

A dél-amerikai országban zajló belpolitikai válság kiszélesedett azután, hogy Juan Guaidó, az ellenzéki többségű parlament vezetője január 23-án egy Maduro elleni tüntetésen Venezuela ideiglenes elnökévé kiáltotta ki magát. A világ kormányai megosztottak Guaidó személyének elismerésében: míg Oroszország mellett Kína és például Törökország is Madurót támogatja, addig az Egyesült Államokkal az élen seregnyi – köztük számos latin-amerikai – ország az ellenzéki politikust ismerte el új elnöknek. Ugyanakkor akadnak semleges álláspontra helyezkedő államok is.

Venezuela több éve küzd súlyos politikai és gazdasági válsággal. A hatalmas olajkészletekkel rendelkező, de szinte semmi mást nem exportáló ország gazdasága az olajár esése után gyakorlatilag összeomlott.

A jobboldali ellenzék elsöprő többséget szerzett a legutóbbi választásokon, a baloldali államfő azonban válaszul szinte teljesen felszámolta a népképviseletet, 2017 augusztusában pedig úgynevezett alkotmányozó nemzetgyűlést választottak, amelyet a nemzetközi közösség jelentős része nem ismer el.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.