A Kasmír indiai felügyelet alatt álló részén elkövetett támadásban egy félkatonai szervezet – az indiai rendőrség tartalékos ereje – 40 tagja vesztette életét. A merénylő, egy helyi fiatal a Dzsais-e-Mohamed (Mohamed hadserege) nevű iszlamista katonai csoporthoz tartozott. Újdelhi azzal vádolta meg a pakisztáni titkosszolgálatot (ISI), hogy köze volt a merénylethez. Az incidens óta többször támadtak rá kasmíriakra, köztük diákokra Indiában.
A legfelsőbb bíróság felszólította a szövetségi kormányt, valamint tíz indiai állam hatóságait, hogy tegyenek óvintézkedéseket a fokozódó erőszak ellen – mondta el Tarik Adíb, a kasmíriak védelmét szorgalmazó kérvény benyújtója. A jogász rámutatott, hogy a rendelkezés kiterjed a társadalmi bojkott megelőzésére is. Tathagata Roj, egy északkelet-indiai állam kormányzója ugyanis a Twitteren „minden kasmíri” bojkottálására buzdított.
Kasmír lakosságának nagy része muszlim, míg az indiaiak többsége a hindu vallást követi. Az 1980-as évek óta csaknem 45 ezren vesztették életüket szakadár erőszakcselekményekben Kasmír indiai felügyelet alatt álló részén. Újdelhi azzal vádolja Pakisztánt, hogy kasmíri szakadár vezetőket támogat, amit Iszlámábád tagad. A két szomszédos dél-ázsiai ország 1947-es függetlenné válásuk óta több háborút vívott egymással a vitatott hovatartozású térség feletti kizárólagos uralomért.
Ugyancsak pénteken a pakisztáni belügyminisztérium közölte, hogy újra betiltottak két segélyszervezetet, amely a Laskar-e-Tajíba nevű iszlamista csoport alapítójához, Hafiz Szaeedhez köthető.
Iszlámábádon a kasmíri merényletet követően fokozódott a nemzetközi nyomás, hogy lépjen fel szigorúbban a szélsőségesek ellen.
Szaeed régóta szerepel a nemzetközi terrorizmus támogatóinak feketelistáján. Az Egyesült Államok és India számos véres merényletet ír a Laskar-e-Tajíba számlájára, köztük a 2008-as mumbai támadást, amelyben 166-an vesztették életüket. Washington 10 millió dollárt (mintegy 2,8 milliárd forint) ajánlott fel a Pakisztánban élő Szaeed nyomravezetőjének.