Elutasította a londoni alsóház a Brexit feltételeiről szóló megállapodást

Az egyezményre 242, a megállapodás ellen 391 brit parlamenti képviselő szavazott, vagyis az alsóház 149 fős többséggel vetette el a megállapodást.

Forrás: MTI2019. 03. 12. 20:50
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A várakozásoknak megfelelően újból elutasította a londoni alsóház a kedd esti szavazáson a brit EU-tagság megszűnésének (Brexit) feltételrendszerét tartalmazó megállapodást.

Az egyezményre 242, a megállapodás ellen 391 képviselő szavazott, vagyis az alsóház 149 fős többséggel vetette el a Brexit-megállapodást.

A brit parlament választott kamarája két hónapon belül másodszor utasította el a konzervatív párti brit kormány által novemberben elért 585 oldalas egyezményt.

Az alsóház először január 15-én voksolt a Brexit-csomagról, és akkor az újkori brit parlamentarizmus történetében példátlan, 230 fős többséggel vetette el a megállapodást.

Az EU vezetői a mostani szavazás előtt egy nappal jogi biztosítékot adtak Theresa May miniszterelnöknek arra, hogy a legvitatottabb elem, az újbóli ír-északír határellenőrzés elkerülését célzó tartalékmegoldás csak átmenetileg léphet életbe, de az alsóházi képviselők EU-szkeptikus táborának többsége ezt sem találta elégséges garanciának.

Theresa May: szerdán a megállapodás nélküli Brexitről, csütörtökön a halasztásról szavazhat a ház

A londoni alsóház szerdán arról tart vitát és szavazást, hogy az Egyesült Királyság kilépjen-e megállapodás nélkül az Európai Unióból – jelentette be kedd este Theresa May brit miniszterelnök, miután a brit parlament alsóháza nagy többséggel elutasította a brit EU-tagság megszűnésének (Brexit) feltételrendszeréről szóló megállapodást.

A szavazás utáni felszólalásában May bejelentette azt is, hogy ha a megállapodás nélküli Brexit lehetőségét szerdán a képviselők elutasítják, csütörtökön arról tartanak vitanapot és szavazást, hogy a kormány kérje-e az EU-tól a Brexit elhalasztását.

Az alsóházban jelentős többségben vannak azok a képviselők, akik nem támogatják a megállapodás nélküli kilépést, így van esély arra, hogy ezt a ház szerdán leszavazza, vagyis nem kizárható, hogy csütörtökön valóban napirendre kerül a Brexit halasztásáról szóló indítvány.

Theresa May közölte: ha a ház a március 29-én esedékes Brexit elhalasztására szavaz, a kormány kérni fogja ehhez az EU hozzájárulását, és beterjeszti a halasztáshoz szükséges törvényjavaslatot.

Barnier: minden korábbinál fontosabb a felkészülés a rendezetlen kiválás esetére

Minden korábbinál fontosabb a megfelelő felkészülés az Egyesült Királyság rendezetlen európai uniós kiválásának esetére a kiválási szerződés újabb brit parlamenti elutasítása után – figyelmeztetett az Európai Unió Brexit-ügyi főtárgyalója kedd este.

Michel Barnier azt írta a Twitteren, hogy az EU mindent megtett, hogy segítse a szerződés ratifikációját, a folyamat már csak az Egyesült Királyságban mozdítható ki a holtpontról.

A főtárgyaló egy korábbi bejegyzésében „veszélyes illúziónak” nevezte, hogy egyesek azt gondolják, a szigetországra megállapodás nélküli kilépés esetén is átmeneti időszak vár.

Leszögezte: amennyiben nem fogadják el a kiválási szerződést, akkor nem lesz átmeneti időszak sem.

Tusk szóvivője: jelentősen növeli a rendezetlen kiválás esélyét a londoni szavazás

Jelentősen növeli az Egyesült Királyság rendezetlen európai uniós kiválásának esélyét a brit parlamenti alsóház újabb elutasító szavazása – közölte kedd este az Európai Tanácsot vezető Donald Tusk szóvivője.

Preben Aamann sajnálatát fejezte ki amiatt, hogy az előző este elfogadott jogi biztosítékok ellenére Londonban ezúttal is leszavazták a szigetország kilépésének feltételeiről szóló egyezményt.

Kiemelte, az EU mindent elkövetett annak érdekében, hogy segítse a ratifikációt, nehéz elképzelni, hogy mi egyebet tudnának még tenni a bennmaradó huszonhetek.

Türelemre intett az ír külügyminiszter a londoni szavazás után

Simon Coveney, aki egyben a miniszterelnök-helyettesi tisztséget is betölti az ír kormányban, ellmondta, nyugalomra van szükség, és hagyni kell, hogy minden menjen a maga útján a londoni parlamentben a szavazás további menetében. A brit képviselők szerdán a tervek szerint a megállapodás nélküli Brexitről szavaznak, csütörtökön pedig, amennyiben a várakozásoknak megfelelően elutasítják ezt, a kiválás elhalasztásának kezdeményezéséről dönthetnek.

Az ír külügyminiszter mindazonáltal csalódottságát fejezte ki a kedd esti szavazás eredménye miatt. Emlékeztetett viszont arra, hogy az elmúlt napokban sejteni lehetett, hogy Theresa May konzervatív párti kormánya súlyos vereséget szenved majd a voksoláson.

Mark Rutte holland kormányfő a szavazást követően azt hangsúlyozta, hogy Londonban kell megoldást találni a helyzetre, és a Brexit március 29-re kitűzött határidejét csak „hiteles és meggyőző érvek alapján lehet meghosszabbítani.

Ezzel megegyező álláspontra helyezkedett Emmanuel Macron francia elnök hivatala is. ”Franciaország sajnálja a ma esti szavazás„ eredményét – közölte az Elysée-palota, hozzáfűzve, hogy a Brexit elhalasztására csak akkor lát esélyt, ha az Egyesült Királyság életképes alternatívával tud előállni.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.