– Nem tartok attól, hogy bármilyen nehézség adódna a brexit miatt. Rengetegen dolgozunk a határ másik oldalán, és a gibraltári cégeknek továbbra is szükségük van a munkaerőre – meséli lapunknak a Spanyolországban élő Horváth Zsolt.
A magyar férfi egy online szerencsejátékkal foglalkozó vállalkozásnál dolgozik a Dél-Spanyolországba ékelt apró brit területen, Gibraltáron. A Sziklának nevezett, mindössze hat és fél négyzetkilométeres városállamba naponta 10-12 ezer ember jár át dolgozni. Horváth Zsolt szerint a cégeknél tartottak tájékoztatást erről a kérdésről, és hangsúlyozták, hogy a már szerződéses munkavállalók helyzete nem fog változni a kilépést követően.
– Gibraltár adóparadicsom. Rengeteg biztosítótársaság, szerencsejátékkal foglalkozó vállalkozás van ott bejegyezve, és nyilván foglalkoztatniuk is kell valamennyi embert – magyarázza. Nemcsak több ezer spanyol, hanem jelentős méretű nemzetközi közösség ingázik így, munkatársai között akadnak csehek, szlovákok, szlovének, írek és skótok is.
– Szinte mindenki a spanyol oldalon lakik, hiszen Gibraltáron ezer angol fontnál (365 ezer forint) kezdődnek az albérletárak, de ennyiért csak egy sötét lyukat lehet kivenni. A spanyol oldalon viszont 600 fontért (220 ezer forint) lakom egy kétszobás, tágas apartmanban – meséli. Népes magyar közösség is van Gibraltáron, főként a szolgáltatásokban és a vendéglátásban dolgoznak, Horváth Zsolt például magyar masszőrhöz és fodrászhoz jár. – Az egyetlen, amitől félünk, hogy a megállapodás nélküli brexit esetén tovább eshet az angol font árfolyama az euróval szemben, pedig már így is jóval kevesebbet ér a fizetésünk, mint három évvel ezelőtt – emeli ki a magyar férfi.
A félsziget több mint háromszáz éve tartozik a britekhez: eleinte gyarmatnak nevezték, ma már tengerentúli terület a státusa. A Szikla stratégiai jelentőséggel bír a Földközi-tengeren, katonai és gazdasági értelemben is, nem véletlen, hogy a spanyolok még mindig nem tettek le teljesen a visszaszerzéséről. Az Egyesült Királyság uniós kiválása újranyitotta a vitát a két ország között, mivel a kis brit terület lakossága nem akart megválni az EU-tagságtól.