A brexitre voksoltak a britek

Az elhúzódó brexit kérdése dominált a hét végén az uniós választásokon az Egyesült Királyságban, ahol a Brexit Párt aratott győzelmet. Nigel Farage euroszkeptikus politikus mindössze 45 nappal ezelőtt alapította a pártot, és most helyet követel a brexittárgyalásokon. Elemzők szerint az uniós szavazás egyértelműen a kilépést illető preferenciákról szólt, és a maradáspártiak oldalán hiányzott a szavazatokat egy helyre vonzó, karakteres vezető.

Zetelaki Réka
2019. 05. 28. 13:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Másfél hónappal az alapítását köve­tően a Brexit Párt 31 százalékkal győzelmet aratott az uniós választásokon az Egyesült Királyságban. Jelentős előretörést értek el a hagyományosan harmadik helyet betöltő, uniópárti Liberális Demokraták is, 20,3 százalékos szavazataránnyal. A tradicionális pártok ugyanakkor súlyos vereséget szenvedtek: a Munkáspárt 14,1 százalékot szerzett, a kormányzó Konzervatív Párt pedig történelmi mélypontra süllyedt 9,1 százalékkal, legalábbis erről számoltak be a csaknem végleges adatok.

„A következő dátum október 31. Amennyiben nem hagyjuk el ezen a napon az Európai Uniót, akkor számíthatunk arra, hogy a Brexit Párt a parlamenti választáson a hétvégihez hasonló győzelmet arat majd” – fogalmazott tegnap az 55 éves Nigel Farage a BBC-nek. A politikus a győzelmet követően azonnal akcióba lendült, jelezte, hogy helyet követel a brexittárgyalásokon. Amennyiben ez nem történik meg, „feje tetejére állítja a brit politikát”, mondta. Az elhúzódó brexittárgyalások nyomán az Egyesült Királyságnak október végére kell létrehoznia a kilépési megállapodást az unióval. Farage kijelentette: ha ez nem sikerült, akkor a megállapodás nélküli kilépést szorgalmazza.

Elemzők szerint a brit uniós választás az Európai Unió elhagyásának kérdéséről szólt, és a kilépéspártiak válasza egyértelmű volt Nigel Farage személyében. A maradást támogatók szavazatai azonban megoszlottak a pártok között, erről az oldalról hiányzott a karizmatikus, szavazatokat tömörítő személy, írta a The Guar­dian brit híroldal. A cikk kiemelte azt is, hogy bár a győzelmet a Brexit Párt aratta, azonban a maradást támogató erők együttvéve több szavazatot szereztek, így adott esetben képesek lennének megnyerni egy második függetlenségi népszavazást. Theresa May kormányfő pénteken jelentette be, hogy június 7-tel lemond a Konzervatív Párt vezetéséről.

Ki kell emelni, hogy bár az ország régióinak döntő többségében a Brexit Párt nyert, Skóciában máshogy alakultak a preferenciák. A skótoknál a maradáspárti Skót Nemzeti Párt győzött a választáson, 38 százalékkal. „Nem ignorálhat minket tovább London. Tiszteletben kell tartani Skócia véleményét, vagyis azt, hogy az Európai Unió tagja akar maradni – mondta Keith Brown skót miniszterelnök-helyettes. – Amennyiben ez nem történik meg, van egy másik lehetőségünk: a függetlenségi referendum” – tette hozzá.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.