A francia belpolitikát évtizedekig a konzervatív jobbközép és a progresszív baloldal között ingadozó bipoláris hatalmi egyensúly jellemezte, a 2014-es EP-választások óta azonban gyökeresen megváltozott a politikai paletta: a hagyományos politikai erők, azaz a Köztársaságiak és a Szocialista Párt ma már csak árnyai egykori önmaguknak, a helyükre pedig két, az európai politika jövőbeli irányának meghatározásában egyaránt fontos szerepet vállalni kívánó tömörülés lépett.
A két nap múlva esedékes voksolás legfontosabb franciaországi szereplői tehát a francia elnök Köztársaság Lendületben (LREM) nevű liberális mozgalma és a bevándorlásellenességéről ismertté vált Marine Le Pen megújulásra törekvő Nemzeti Tömörülése. Noha a tét mindkét párt számára nagy, a több mint fél éve a sárga mellényes tüntetők elégedetlenségének fogságában vergődő, rekordnépszerűtlenséggel küszködő Emmanuel Macron szokatlan hévvel vetette bele magát a kampányba.

A Le Figaro konzervatív napilap a minap arról írt, az ellenzék számos képviselője fejezte ki felháborodását, amiért az államfő – saját szerepköréből kilépve – a vasárnapi voksolást az elnökválasztás egy második fordulójává teszi. Nicolas Bay, az ENF társelnöke (képünkön) lapunknak ezzel kapcsolatban azt nyilatkozta: Macron mindent megtett az elmúlt hónapokban, hogy az európai kampányon élősködve az ő saját „nagy vitáját” helyezze a középpontba, ami gyorsan „nagy monológba” fordult át.
– Aztán amikor látta, hogy EP-listavezetője, Nathalie Loiseau komoly nehézségekbe ütközött a kampányban, személyesen is beszállt a vitába. Ezt méghozzá azzal magyarázta, hogy számára a legfőbb cél harcba szállni a Nemzeti Tömörüléssel, amit ő egyébként – Orbán Viktort és a magyar kormányfő szavazóit is ide sorolva – csak Európában terjedő „populista lepraként” emlegetett – fogalmazott Nicolas Bay. A Nemzeti Tömörülés EP-képviselője hozzátette: ha tehát valaki személyeskedésbe kezdett a kampány alatt, „az ő volt, és nem mi”.
Erősödő befolyás
Arra a kérdésre, hogy jelenleg az Európai Parlament legkisebb frakciójában, az ENF-pártcsaládban helyet foglaló Nemzeti Tömörülés milyen elvárásokkal fut neki a hétvégének, Nicolas Bay elmondta: „Annak ellenére, hogy valóban a legkisebb tömörülésként vettünk részt az elmúlt öt évben a parlament munkájában, számos nagyszerű eredményt tudhatunk magunk mögött.” Mint fogalmazott, szövetségeseikkel koherens csoportot alkotva alaposan és hitelesen kidolgozták a nemzetek Európájára épülő projektjüket, mindig nemmel szavaztak a nemzeteknek és a népeknek ártó jelentésekre, miközben pragmatikusan támogatták azokat, amelyek védik a nemzeti érdekeket.