Manfred Weber európai parlamenti választási programpontjainak egyik legfontosabb – Európa megerősítését szolgáló – ígérete a Törökországgal való csatlakozási tárgyalások végleges lezárása, de nem az Európai Néppárt bajor csúcsjelöltje az egyetlen politikus, aki a törökkártyát előhúzva igyekszik szavazatokat szerezni.
A kérdés Németország mellett szintén fontos belpolitikai színezettel gazdagodik Ausztriában: előbbiben durván hárommilliós lélekszámú török diaszpórával kell számolniuk, a közel kilencmilliós Ausztriában pedig mintegy 300 ezresre dagadt a török kisebbség.
A Nemzeti Közszolgálati Egyetem által szervezett Török–magyar kapcsolatok az Európai Unió-tengelyen című konferencián felszólaló kutatók szerint a törökellenes indulatok feléledése elsősorban az Európai Unióban felerősödő politikai és biztonsági krízisekkel magyarázhatók, amelyekre – főleg nyugaton – képtelenek a vezetők megfelelően reagálni.
Ennek egyik tünete, hogy az egész kontinens egyre inkább jobbra húzódik a politikai palettán, a szélsőjobboldali pártok egyre több országban kapnak erőre. – Ausztriában például már a kormánykoalícióban is feltűnnek, másrészt pedig a hagyományos konzervatív oldalon – például Németországban – is azt láthatjuk, hogy egyre többször használják a törökellenes indulatokat a belpolitikai céljaikra, magyarázta lapunknak Enes Bayrakli, a törökországi SETA kutatóintézet igazgatója.
A kutató szerint Angela Merkel kancellár 2005-ös hatalomra jutása mindenképp mérföldkő a csatlakozási tárgyalások blokkolása szempontjából, de szintén ekkoriban (2004-ben – a szerk.) csatlakozott az EU-hoz Ciprus is, ami ugyancsak negatív irányba billentette a folyamatokat, magyarázta a kutató.

Fotó: Reuters
A politikai erőtér azonban sosem statikus, az időzítés bizonyosan nem most a legjobb, ám a helyzet még változhat. – Eljöhet az idő, hogy a felek újra érdekeltek lesznek a kapcsolatok szorosabbra fűzésében, fogalmazott Bayrakli. Kiváltképp, ha az unióban lehűl a kampányhangulat, az ugyanis aligha vitatható, hogy az EU számára alapvető fontosságú a Törökországgal való kapcsolatok fenntartása – mondta, hozzátéve, ha az EU valóban nagyobb szerephez szeretne jutni a világpolitikában, akkor Törökországra is szüksége van. Mint fogalmazott, természetesen az is „a játék része”, hogy Törökország 71 milliós népességét tekintve alapjaiban változtatná meg az Európai Parlament (EP) összetételét.