A Maia Sandu vezette Európai Unió-párti, a korrupció elleni harcot zászlajára tűző ACUM/Most pártszövetség az Oroszország által támogatott Szocialista Párttal lép koalícióra, véget vetve a februári parlamenti választások után kialakult több hónapos patthelyzetnek.
Szövetségük miatt azonban összeütközésbe kerültek a Moldovai Demokrata Párttal és az alkotmánybírósággal, amely korábban úgy határozott, hogy amennyiben június 7-ig nem alakul meg az új kormány, a parlamentet fel kell oszlatni, és a törvényhozók által hozott, a kormányalakítással kapcsolatos minden döntés érvénytelen lesz.
Sandu elszánt ellenfele az előző kormányt adó Moldovai Demokrata Pártnak, amelynek vezetőjét, Vladimir Plahotniuc oligarchát korrupcióval és hivatali hatalommal való visszaéléssel vádolja.
Plahotniuc több utcai tiltakozás célpontja is volt, de 2016-ban azt mondta a Reuters brit hírügynökségnek, hogy negatív megítélése a politikai pályára lépése után ellenfelei által terjesztett hazugságoknak tudható be.
A demokrata pártiak azzal vádolják az ACUM-ot és a szocialistákat, hogy Oroszország utasítására bitorolják a hatalmat. Andrian Candu elnökhelyettes kijelentette, hogy bíróságon emelnek panaszt a kormányalakítás miatt.
A szombati parlamenti ülésen Sandu és a szocialisták nyilatkozatot is aláírtak, amelyben „foglyul ejtett országnak” nevezik Moldovát.
A 3,5 milliós népességű kis köztársaság Ukrajna és az EU-tag Románia között húzódik. Az ország politikailag megosztott, egyes szavazók szorosabb kapcsolatokat szeretnének az unióval, míg mások inkább Oroszországhoz közelednének.
Moldovát politikai bizonytalanság és korrupció sújtja, főként az „évszázad lopásaként” ismert botrány óta, amelyben három bankon keresztül 1 milliárd dollárnyi (285 milliárd forint) összeget – a GDP mintegy nyolcadát – sikkasztottak el 2014-ben és 2015-ben.
„Fel kell szabadítanunk a foglyul ejtett intézményeket, depolitizálnunk kell az alkotmánybíróságot, meg kell szabadulnunk az oligarcháktól” – mondta Andrei Nastase, az ACUM társelnöke.