A kormány elkötelezett a magyar-lengyel barátság iránt

A kormány elkötelezett a magyar-lengyel barátság iránt, amelynek ápolása nemzeti önazonosságunk része – mondta az ifjúságpolitikáért és esélyteremtésért felelős helyettes államtitkár kedden, a Waclaw Felczak Lengyel-Magyar Együttműködés Intézetének budapesti rendezvényén.

Forrás: MTI2019. 06. 18. 12:44
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Illés Boglárka úgy fogalmazott, a magyar-lengyel barátság páratlan jelensége a világtörténelemnek, és ahhoz, hogy ezt a kapcsolatot ápolni tudjuk, együttműködésre, akaratra, elköteleződésre van szükség, és fontos, hogy ezt a szenvedélyt a fiatalok is átérezzék, megismerjék.

A helyettes államtitkár felidézte, hogy tavaly március 23-án – a magyar-lengyel barátság emléknapján – megalakult Waclaw Felczak Alapítvány feladata a két ország hagyományainak, kulturális örökségének, tradícióinak átörökítése, a két nép jobb megismerése. Mindez nem csak a szavak szintjén jelenik meg, hiszen az intézet és az alapítvány számos programmal, pályázattal, ösztöndíjjal segíti. Kitért arra, hogy eddig több mint 1600 magyar fiatalnak volt lehetősége ellátogatni Lengyelországba, és lengyel fiatalok is érkeztek ide.

Illés Boglárka szerint az alapítvány munkája jó alapot adhat az eddig is kiváló magyar-lengyel társadalmi és diplomáciai kapcsolatok további erősödéséhez. Az alapítvány tevékenységével példát szeretnének mutatni a nemzetek közötti gyakorlati együttműködésre, és arra, hogy a „nemzetek Európája” ilyen formán is meg tud valósulni – mondta.

Biernacki Karol, az alapítvány kuratóriumának elnöke arról beszélt, hogy kiemelt feladatuk a lengyel kultúra közvetítése a magyarokhoz, a magyar és lengyel fiatalok ösztönzése egymás megismerésére, a közös történelmi értékek átadása.

„Fiataljaink egy morális- és indentitás válsággal küzdő világban élnek, szükségük van kapaszkodókra, meg kell mutatnunk a múlt, a tradíciók, a hit erejét, és tudatában kell lennünk, hogy Közép-Kelet-Európa, a köztes Európa milyen hatalmas szellemi potenciállal rendelkezik, és hogy mi – magyarok és lengyelek – milyen erős tényezők vagyunk” – fogalmazott.

Biernacki Karol nemesnek és egyedülállónak nevezte a két nép barátságát, amely „mintaszerűen” nyilvánul meg a kultúrdiplomácia területén. Az elmúlt bő egy évben különböző pályázatot hirdetett középiskolásoknak és felsőoktatási intézmények hallgatóinak, számos könyv kiadását támogatták, és ösztöndíjprogramot indítottak – sorolta.

Maciej Szymanowski, a Waclaw Felczak Lengyel-Magyar Együttműködés Intézetének igazgatója arról beszélt, hogy a lengyel nyelv magyarországi oktatására koncentrálnak, ez most négy gimnáziumban valósul meg, az ott tanulók közül harmincöten nyári nyelvi táborba Varsóba utaznak majd. Beszámolt arról, hogy a jövő tanévtől öt lengyel iskolában vezetik be a magyar nyelv oktatását, rövid távú célként pedig negyven intézményben szeretnék ezt meghonosítani.

Az igazgató elmondta azt is, hogy a nyelvi oktatáson kívül számos projektjük van, ezek közül kiemelte a jövőre rendezendő Waclaw Felczak bicikliversenyt, amelyen kilenc ország csapata vesz majd részt.

Piotr Babinetz képviselő, az intézet tanácsának elnöke elmondta, olyan különféle területeket támogatnak, mint a film, a koncert vagy a fiatalok találkozásának megszervezése, de tervezik történelmi forrásanyagok feldolgozását is. Az intézet eddig egymillió zlotyt osztott szét pályázatokra, ösztöndíjakra.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.