Az elmúlt bő évtizedben az Indiai Űrkutatási Szervezet (ISRO) több különleges és sikeres küldetést indított az űrbe, a célpontok között a Mars és a Hold is szerepelt. A 2013-ban útnak indított, a vörös bolygó körül 2014 szeptemberé-ben pályára állt Mars Orbiter Mission (MOM) az első indiai (és egyben első ázsiai) űrszonda volt a Marsnál. Eredetileg hat hónapos működésre tervezték, de jócskán alábecsülték a szerkezet képességeit: a szonda tavaly szeptemberben is küldött képeket. A világszerte nagy érdeklődéssel kísért projektnek magyar vonatkozása is van: a követőállomásokra a budapesti BHE Bonn Hungary Elektronikai Kft. űrtechnológiai részlege szállította azokat az egységeket, amelyekkel venni lehet a Marshoz küldött űrszonda jeleit.
Az indiaiak 2008-ban küldték fel a Hold körül keringő – annak felszínén vízmolekulák után kutató – Csándráján–1 űrszondát. Az irányítók 2009 nyarán elvesztették vele a kapcsolatot, így idő előtt befejeződött a két évre tervezett küldetés. A tizenegy tudományos műszert szállító szondát elveszettnek nyilvánították, ám az amerikai űrügynökség 2017 tavaszán teleszkópok és radar segítségével megtalálta, többé-kevésbé olyan pályán, amire előzetesen számítottak. Ennél sokkal jobb eredményben bíznak a július 15-én induló Csándráján–2 holdszonda irányítói.
– A leszállás utolsó 15 perce lesz számunkra a legrizikósabb – ismerte el múlt heti tájékoztatóján Kailasavadivoo Sivan, az ISRO elnöke.
A 3,8 tonnás Csándráján–2 három elemet tartalmaz – keringő és leszállóegységet, valamint egy holdjárót. Utóbbi feladata felszíni mintagyűjtés – elsősorban szeizmikus jelenségek kimutatására koncentrál. Ha sikerül a szeptember elejére tervezett holdra szállás, a korábbi Szovjetunió, Kína és az Egyesült Államok után India lesz a negyedik hatalom, amelyik ember alkotta eszközt visz a Holdra. (Embert egyedül az amerikaiak juttattak égi kísérőnkre.)

Fotó: MTI/EPA
2017 elején India világrekordot felállítva egyetlen indítással 104 műholdat juttatott az űrbe. Az elképesztő mennyiségű űreszköz mindegyikét sikeresen Föld körüli pályára is állította. Idén márciusban műhold-megsemmisítő rakétájával lelőtte egyik saját műholdját. A Shakti (Erő) nevű tesztnek sokan nem örültek, mert jelentős mennyiségű űrszemét keletkezett – a zöm azóta megsemmisült a légkörben, de néhány magasabb pályára kerülve elvileg veszélyt jelenthet a nemzetközi űrállomáson tartózkodókra.