– Egy iskoláról beszélt az imént, amelyet Magyarország épít újjá az iraki Kurdisztánban. Mi ennek a jelentősége?

Luxusrepülőgépet kap Trump Katartól
Az ajándék lehet az új elnöki különgép.
– Egy iskoláról beszélt az imént, amelyet Magyarország épít újjá az iraki Kurdisztánban. Mi ennek a jelentősége?
– Iskoláink szorosan kapcsolódnak a hitünkhöz. Mi, szírek a történelem során, amikor emeltünk egy templomot, mindig építettünk mellé egy iskolát is. A lelkiség nálunk kéz a kézben jár a kultúrával és a tudománnyal. Akkor települtünk át a kurdisztáni Erbílbe, amikor 2014-ben az Iszlám Állam elől el kellett menekülnünk Moszulból. Szívesen fogadtuk a magyar kormány felajánlását iskola építésére a Ninivei-síkságon. Karakos környékén kétszáz család tartozik hozzám, Erbílben viszont – amely pedig százszázalékosan biztonságos terület – több mint 1200. Szeretnénk a pénzt a lehető leghatékonyabban felhasználni. Ezért javasoltam, hogy Erbílben a leginkább érdemes építkezni, mert biztonságosnak tartom, és ott van rá a legnagyobb esély, hogy a híveinket a jövőben is helyben tudjuk tartani. A kurdisztáni regionális kormánytól kaptunk az iskolához egy 9500 négyzetméteres telket, amelyet már be is jegyeztek a szír egyház nevére. Az építkezés egy hete kezdődött meg.
– És mikor kezdődhet a tanítás?
– Ha Isten is úgy akarja, a jövő tanévben már fogadhatunk tanulókat – az óvodától egészen a 12. osztály végéig.
– Hogyan kell elképzelni a közösségüket? Milyen környezetben élnek?
– Statisztikai adatok nem állnak a rendelkezésemre, de színtiszta keresztény területen élünk, ugyanakkor vegyesen: káldeusok, szír ortodoxok, szír katolikusok, örmények. Mindösszesen nyolcezer családot tehetünk ki a környéken, egy családot pedig nagyjából öt fővel kell számolni.
– Biztonságban érzik-e most magukat?
– Száz százalékban. De ezt a kurdisztáni kormánynak köszönhetjük. Irak egészében ugyanis messze nem ilyen jó a helyzet. Ennek bizonyítéka, hogy az én érsekségemből még egyetlen család sem tudott visszatelepülni a szülőföldjére, a kurd vonaltól délre található Moszulba. Garancia semmire sincs.
– Említette, hogy az Iszlám Állam elől kellett elmenekülniük. Elképzelhetőnek tartja, hogy a terrorszervezet újra megerősödik és rettegésben tartja az irakiakat?
– Ha az ország helyzete olyan marad a jövőben is, mint amilyen most, akkor minden további nélkül megteheti. Érdemi változást csak az eredményezhet, ha megerősödik a központi kormányunk.
– Milyen esélyt lát erre? Irak az utóbbi 16 évben széttöredezett, arabok és kurdok, valamint síita és szunnita muszlimok, illetve keresztények között felszabdalt országgá vált.
– Mindennek a kulcsa az erős kormány. A mostani szereplők nem új elemek, nem a Marsról jöttek, mindig is közöttünk éltek. Irak mindig is a sokszínűségéről volt híres. Otthont adott asszíroknak, kurdoknak, araboknak, türkméneknek és még sok más közösségnek, számos nép és felekezet képviselőinek. Szaddám Huszein háborús bűnös és diktátor volt, de az ő idején legalább működött egy erős kormány, amely vissza tudta szorítani a feltörő feszültségeket. Ne értsen félre, nem azt mondom, hogy az ő idejének kellene visszatérnie. Nem! De ezt a sokféle közösséget csak erős kormányzással lehet egyben tartani. Aki ma azon gondolkozik, hogy Irakot segítse, azon is el kell gondolkoznia, hogy erős kormány megteremtésében is segédkezzen.
– Vagyis nem is bízik abban, hogy az irakiak maguk képesek erre? Külső segítségre szorulnak? Nem tart az amerikai vagy iráni befolyástól?
– Számos ország játszik ma szerepet az iraki politikában: Irán, Törökország, az USA, Szaúd-Arábia. Nehezen is tudnám elképzelni, hogy ezek a hatalmak az irakiakra bíznák a sorsukat.
– Hogyan látja az iraki keresztények helyzetét a jövőben? 2003-ban még 1,6 millióan éltek az országban, ma csak háromszázezren.
– A jelenlegi helyzet valóban pesszimizmusra ad okot. De ez nem jelenti azt, hogy megadásra kényszerít bennünket. Az üldöztetés nem újdonság számunkra: Jézus Krisztus óta a mai napig tart. A keleti kereszténység jelenléte szükséges a világ kereszténységének egésze szempontjából. A világnak meg kell értenie: ha a vallásunk megszűnik Keleten – ahol a gyökerei vannak –, akkor meg fog szűnni az egész világon. Ha ugyanis a fának kivágják a gyökereit, elpusztul maga a fa is. Ezért is szükségünk van a világ keresztényeinek nyomásgyakorlására, hogy a keleti keresztények továbbra is a szülőföldjükön élhessenek – és boldogulhassanak is. Mi, keresztények a remény gyermekei vagyunk. Amikor Urunkat, Jézus Krisztust keresztre feszítették, a tanítványai azt gondolták, mindennek vége. De vasárnap hajnali feltámadása mindent megváltoztatott. Meglehet, mi most a nagypénteki keresztúton haladunk, ám teljesen biztosak vagyunk abban: eljön majd a feltámadásunk vasárnapja. Továbbra is Krisztus keleti tanúi leszünk. Tapasztalatból beszélek. Isten kegyelméből menekülhettünk meg az Iszlám Állam torkából. Mindenünket elvették, de nem sokunkat ölték meg, Isten vigyázott ránk. Könnyebb lenne, ha mi is kivándorolnánk valamely másik országba, de mi a krisztusi üzenetért élünk a szülőhazánkban.
Az ajándék lehet az új elnöki különgép.
Marine Le Pen egy újfajta európai kultúra megvalósítását szorgalmazta Rómában.
Szíria szívéből sikerült hazahozni az izraeli katona holttestét.
Donald Trump szerint Zelenszkijnek és Putyinnak találkoznia kell.
A világ egyik legjobb vodkája készül Zamárdiban
A Ferencváros edzője nagyon kiakadt: Meddig mehet ez így tovább?
Fekete Dávid friss videóban mutatta meg súlyos betegen született kisfiát
Lezuhant egy helikopter, több katona is meghalt
Hatos lottó: ezek voltak gazdagságot jelentő számok, íme a nyeremények
Donald Trump szinte azonnal ragált Putyin felvetésére - jöhet a háború vége?
Gulácsi Péter mindent elveszített, Lőw Zsolttal nem beszél magyarul
413 kilométer pokol: Lubics Szilvia újra legyőzte a lehetetlent Arizonában
Ez gyors volt! Máris kiderült mi áll Gyurcsány Ferenc lemondása mögött
A Fradi edzője elvesztette az öltőzöt, aminek súlyosak a következményei
Megszólalt a pannonhalmi főapát a pápaválasztásról, szerinte ez a fő különbség Ferenc pápa és XIV. Leó között
Újabb időközi választáson tarolt a Fidesz
Az ajándék lehet az új elnöki különgép.
Marine Le Pen egy újfajta európai kultúra megvalósítását szorgalmazta Rómában.
Szíria szívéből sikerült hazahozni az izraeli katona holttestét.
Donald Trump szerint Zelenszkijnek és Putyinnak találkoznia kell.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.