Mint mondta, az úgynevezett harmadik fázisban a többi között a gyorsabb urándúsításhoz használt centrifugák fejlesztését tervezik.

Szijjártó Péter: Hol vannak ilyenkor az emberi jogi harcosok?
Sokkoló és kiábrándító Brüsszel félrenézése.
Mint mondta, az úgynevezett harmadik fázisban a többi között a gyorsabb urándúsításhoz használt centrifugák fejlesztését tervezik.
Róháni egyben kijelentette, hogy a teheráni vezetés minden szükséges intézkedést meg fog hozni az iráni érdekek és jogok védelmében. „Harmadik lépésünk (a 2015-ös atomalkuból fakadó kötelezettségeink mérséklésére) centrifugák kifejlesztése lesz. Ezt az intézkedést pénteken foganatosítjuk” – mondta az iráni vezető.
„Péntektől tanúi lehetünk a különböző fajta korszerű centrifugák kutatás-fejlesztésének, illetve mindannak, ami a felgyorsított ütemű urándúsításhoz szükséges” – fogalmazott Róháni.
„Kutatás-fejlesztésünk minden korlátozását feloldjuk péntektől” – tette hozzá.
Róháni megjegyezte: Irán hajlandó teles mértékben visszatérni az atomalku rendelkezéseinek betartásához, amennyiben a megállapodás részes felei teljesítik saját kötelezettségeiket.
Az atomalku értelmében Iránnak megengedték, hogy megtartson 1044 darab első generációs centrifugát a fodrovi és 5060 darabot natanzi és nukleáris létesítményében. A Reuters hírügynökség megjegyezte: korszerű berendezések lehetővé tennék számára, hogy a jóval gyorsabban állítson elő dúsított uránt, amelyet akár atomfegyverekhez is felhasználhatnak.
Az iráni elnök a nap folyamán egyébként újabb két hónapot adott az európai hatalmaknak arra, hogy megmentsék a 2015-ös nukleáris megállapodást, ugyanis megítélése szerint nem valószínű, hogy a napokban meg tudnának állapodni arról, hogy az európaiak hogyan kompenzálják Teheránt az amerikai kilépésből és szankciókból fakadó hátrányokért.
Teherán korábban közölte, hogy fokozatosan csökkenteni fogja a többhatalmi nukleáris megállapodásban vállalt kötelezettségeinek végrehajtását, válaszul arra, hogy az Egyesült Államok tavaly májusban egyoldalúan kilépett az egyezményből, és újra életbe léptette a korábban felfüggesztett szankciókat Iránnal szemben.
2019. május 8-án – egy évvel azután, hogy Donald Trump amerikai elnök felmondta az Irán és a hat nagyhatalom között megkötött atomalkut, és újból elrendelte az Irán elleni szankciókat – Róháni bejelentette, hogy Irán felmondja a kötelezettségvállalásai egy részét, és 60 napos határidőt szabott meg a többi részes országnak arra, hogy kárpótló intézkedéseik hatására visszatérjen a vállalások teljesítéséhez. Június 7-én Teherán bejelentette, hogy az engedélyezett 3,67 százalékos szint felettire dúsít uránt, és további 60 nap múlva újabb kötelezettség-felmondást helyezett kilátásba, ha nem kompenzálják az amerikai kivonulásból és szankciókból származó károkért. A legutóbbi határidő szeptember 5-én jár le.
Az iráni külügyminiszter korábban arról beszélt, hogy ha szeptember elejéig nem sikerül áttörést elérni a tárgyalásokon, akkor Teherán a harmadik fázisban megkezdi a 20 százalékos urándúsítást.
A többhatalmi megállapodás 300 kilogramm urán 3,67 százalékos dúsítottságát engedi.
Sokkoló és kiábrándító Brüsszel félrenézése.
A hatalmas vérdíj mellett ötletekkel is szolgálnak.
Ezért segítettek járni az asztronautáknak.
Székelyföld a román politikai elit számára nem létezik.
Sokkoló és kiábrándító Brüsszel félrenézése.
A hatalmas vérdíj mellett ötletekkel is szolgálnak.
Ezért segítettek járni az asztronautáknak.
Székelyföld a román politikai elit számára nem létezik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.