– Törökországnak legitim biztonsági aggályai vannak, mivel az ország a frontvonalon van – jelentette ki a minap Jens Stoltenberg NATO-főtitkár az északkelet-szíriai török hadművelet apropóján, és óvatosan fogalmazva nyugalomra intette az észak-atlanti szövetség Ankarát bíráló tagállamait. Mint a tagországok védelmi minisztereinek brüsszeli találkozóján elmondta: sosem könnyű az a helyzet, amikor a szövetségesek nem értenek egyet egymással, ugyanakkor a jelenlegi helyzetet egy szélesebb perspektívában kell szemlélni, amelyben a partnerek egymás mellett állnak és védik egymást ahelyett, hogy egymással marakodnának. Stoltenberg ugyanakkor azt is elismerte, aggódik a török művelet következményei, azaz a régióban már meglévő feszültségek fokozódásának kockázata miatt.
Közben a CNN amerikai hírtelevízió információi szerint az Egyesült Államok azt fontolgatja, hogy harckocsikat vezényeljen át Északkelet-Szíriába az ottani olajmezők biztonságának garantálására, miután a törökök északkelet-szíriai hadműveletének éppen az ágyazott meg, hogy Washington október elején közel ezer katonáját vonta ki a térségből.
A katari székhelyű Al-Dzsazíra hírtelevíziónak nyilatkozó szakértő, Joshua Landis szerint ez a lépés kiválóan szimbolizálja az amerikai külpolitikát jellemző káoszt. A CNN mindenesetre a washingtoni védelmi minisztérium tisztségviselőitől úgy tudja: a harckocsik nem kizárólag az olajkitermelési infrastruktúrát fogják védelmezni, hanem segítenek az Iszlám Állam még hátramaradt harcosaival szembeni küzdelemben és a kurdok vezette Szíriai Demokratikus Erők (SDF) elnevezésű milícia helyi erőinek kiképzésében is.
A csatorna szerint ugyanakkor egyelőre nem világos, hogy véglegesen jóváhagyott tervről van-e szó, illetve hogy pontosan hány harckocsi megindítását tervezik, de annyi bizonyos, hogy az előkészületek folyamatban vannak egy ilyen lépésre. Az Arab Kutatóközpont elemzője, Marwan Kabalan az al-Dzsazírának azt mondta: az amerikai csapatok visszatelepítése a washingtoni külpolitika ellentmondásosságára utal, ráadásul annyira következetlennek tűnik, hogy nagyon nehéz megjósolni, hogy az Egyesült Államok végül marad vagy távozik a polgárháborús országból.