Orbán Viktor barátságos hangulatú munkaebéden vett részt tegnap a párizsi Elysée-palotában, ahol Emmanuel Macron francia elnökkel szinte valamennyi Európa előtt álló kihívásról, így a brexitről, az uniós költségvetésről, a közös migrációs politikáról, illetve a klímavédelem kérdéséről is egyeztettek. A körülbelül kétórás tárgyalás előtt Macron elnök optimista hangvételt ütött meg: szerinte bár vannak nézetkülönbségek közte és a magyar miniszterelnök között, a múltban számos alkalommal bebizonyosodott, hogy képesek ezeket áthidalni.
– Ma inkább arról szeretnék beszélni az elnök úrral, amiben egyetértünk – ezt már Orbán Viktor kormányfő mondta, aki a megbeszélés előtt újságíróknak arról is beszélt: Franciaország és Magyarország egyaránt a sikeres, gazdaságilag erős Európában érdekelt.
– A biztonság egy ilyen téma, itt a közép-európai és a francia álláspont közel van egymáshoz – fogalmazott Orbán, aki annak a reményének is hangot adott, miszerint „megértetné” Macronnal, hogy Magyarország más migrációs tapasztalatokkal rendelkezik, ezért a kontinens biztonságához is másfajta módon, de a szolidaritás jegyében járulhat hozzá.
A miniszterelnök azt is a francia elnök figyelmébe ajánlotta, hogy országunk elkötelezett az unió bővítése mellett.
– Európa biztonságát akkor tudjuk növelni, ha ezt a kaput lejjebb toljuk – hangoztatta, azt húzva alá, hogy jelenleg Magyarország jelenti az unió déli bejáratát.

Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Szecsődi Balázs
A megbeszélésen borítékolhatóan szó esett a hamarosan munkába álló, új Európai Bizottságról is, bár Macron elnök tegnap meglehetősen szűkszavú volt a kérdést illetően. Mint mondta, mindenkinek érdeke, hogy egy erős bizottságot sikerüljön létrehozni.
Magyarország és Franciaország jelenleg hasonló cipőben jár, miután az Európai Parlament (EP) mindkét állam biztosjelöltjére (valamint a román aspiránsra) nemet mondott. Pedig a jelöltállítási folyamatban is volt egyeztetés az országvezetők között. Úgy tudjuk, hogy a magyar miniszterelnök több alkalommal is az egyértelműen frankofón beállítottságú volt párizsi nagykövet, Trócsányi László jelöltségét ajánlotta Macron figyelmébe, akinek nem is volt kifogása a mára eltávolított volt igazságügyi miniszter ellen. Macron európai mozgásterét a francia Sylvie Goulard bukása mindenesetre csökkenti, miközben az Európai Parlament látszólag nem bocsátja meg könnyedén, hogy a francia elnök a májusi választásokat követően hallani sem akart az EP csúcsjelöltjeiről.