Recep Tayyip Erdogan ismét azzal fenyegette csütörtökön az Európai Uniót, hogy 3,6 millió szíriai menekültet enged országából Európába, amennyiben az unió megszállásnak minősíti a szerdán megkezdett török hadműveletet Északkelet-Szíriában.
A török elnök úgy fogalmazott: Ankarának könnyű a dolga, csak meg kell nyitnia ehhez a kapukat. A fenyegető hangvételre azt követően került sor, hogy Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke közölte, amennyiben Törökország nem vet véget az offenzívának, az EU nem fogja finanszírozni a harcok térségében tervezett biztonsági övezet létrehozását, amelyet Törökország a Szíriai Demokratikus Erők (SDF) nevű kurd fegyveres ernyőszervezettől megtisztított területeken hozna létre. Federica Mogherini, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője az egyoldalú katonai akció leállítására szólította fel Ankarát. A hazai liberális médiában eközben végigsöpört a német Der Spiegel információja, miszerint magyar vétó miatt késlekedett a közös állásfoglalás.

Az EU-nak mindenesetre nem csupán a Törökország területén várakozó menekültek miatt fájhat a feje. A most Ankara által célba vett – és az SDF gerincét adó – Népvédelmi Egységek kurd fegyveres csoport tartotta mindeddig őrizetben azt a több mint tízezer, az Iszlám Államhoz (ISIS) köthető szélsőségest, akiket a terrorszervezet „kalifátusának” összeomlása után ejtettek foglyul.
Csakhogy a kurdok most mozgósították és a török határhoz küldték a leginkább harcképes alakulataikat. A BBC hírportálja azt írta: a harcok fényében egyáltalán nem világos, hogy a kurdok folytatják-e a táborok őrzését. Az amerikai hadsereg egyébként a török akció megkezdésével egy időben őrizetbe vette és eltávolította Északkelet-Szíriából az ISIS két hírhedten veszélyes terroristáját. A Nagy-Britanniából érkezett férfiak mintegy harminc nyugati túsz kivégzéséért felelősek.
A kurdoknak minden képességükre szükségük van. Hírügynökségi beszámolók szerint legkevesebb hét civil áldozata van az eddigi offenzívának. Donald Trump kijelentette: Amerikának nincs félnivalója, a dzsihadisták nem az Egyesült Államokba, hanem Európába fognak szökni, mert haza akarnak térni. Az elnök szerint az európai kormányoknak egyébként számos lehetőségük lett volna az ISIS-hez csatlakozott polgáraik őrizetbe vételére, ezt azonban nem voltak hajlandók megtenni.