Tiltakozás a szomszédos Irán beavatkozása miatt

Mártonffy Attila
2019. 11. 29. 9:45
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Legkevesebb tizenhárom tüntetőt öltek meg tegnap a dél-iraki Násziríjában, további 50 ember megsebesült – közölték helyi egészségügyi és rendőrségi források. A beszámolók szerint a tiltakozókat kora reggel lőtték le, miután a rendőrök megindultak, hogy visszavegyék az ellenőrzést két híd felett a városban, amely 350 kilométerre délre fekszik a fővárostól, Bagdadtól, és a kormányellenes megmozdulások egyik gócpontja. Közben Irán és Irak elítélte, hogy szerdán a dél-iraki Nedzsefben helyi kormányellenes „lázadók” megtámadták és felgyújtották az iráni főkonzulátust. A közlemény szerint a támadás célja a szomszédok közti történelmi kapcsolatok szétzilálása volt – idézte az MTI az iráni Press TV-t. A diplomáciai személyzet még időben elhagyta a képviseletet. Szemtanúk elmondása szerint a helyi biztonsági erők éleslőszerrel és könnygázzal oszlatták a képviseletet lerohanó tömeget. Abbász Muszavi iráni külügyi szóvivő kijelentette, elvárják, hogy az iraki kormány teljes mértékben tisztázza a történteket, és összehangolt lépésként felelősségre vonja az eset főszereplőit.

Irakban az október eleje óta zajló demonstrációkban már több százan vesztették életüket. A demonstrálók a mindent átható korrupció és a munkanélküliség ellen tiltakoznak, a kormány lemondását követelik, az utóbbi napokban pedig a szomszédos Irán ellen fordultak, tiltakozva a teheráni kormányzat beavatkozása ellen az iraki belpolitikába és a Teheránhoz köthető nagy hatalmú síita milíciák tevékenysége ellen. Szakértők szerint ez a legkomolyabb társadalmi felzúdulás Irakban Szaddám Huszein egykori diktátor 2003-as bukása óta. Az iraki miniszterelnök reformokat jelentett be a válság rendezésére, de ennek egyelőre nincs komoly hatása. A hatóságok tegnap bejelentették, hogy válságkezelő központokat alakítanak ki. Ezeket katonai vezetők és a kormányzók irányítanák, hogy elejét vegyék a zavargásoknak – derült ki a hadsereg egy közleményéből. A feszültség enyhítésére szerdán az iraki hatóságok 2500 embert engedtek szabadon azok közül, akiket a kormányellenes tüntetéseken vettek őrizetbe.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.