– Miért volt érdemes Gideon Szaárnak kihívnia a párton belül Benjamin Netanjahut?
A migráció került a brüsszeli meghallgatások középpontjába
Magnus Brunner megfenyegette azokat a tagállamokat, amelyek kimaradnának az EU migrációs politikájából.
– Miért volt érdemes Gideon Szaárnak kihívnia a párton belül Benjamin Netanjahut?
– Izraelben az általános várakozás szerint Netanjahu az előválasztás egyértelmű esélyese, de kérdés, hány voksot kap Szaár. Ha szerez 35-40 százalékot, akkor már jól szerepelt. Figyelembe kell venni, hogy Izraelben jelenleg viharos az időjárás, így kérdés, hányan mennek el egyáltalán szavazni. Ami Szaár indítékát illeti, látni kell, hogy a Likudon belül egy évtized is eltelt úgy, hogy Netanjahunak – mint folyamatosan hivatalban lévő kormányfőnek – nem volt a párton belül jelentős kihívója. Most – két hónappal a választások előtt – meg lehet mutatni a szavazóknak, hogy a Likudban igenis van mozgás. Izrael legdemokratikusabb pártjának tartják magukat, és büszkék rá, hogy előválasztásokat tartanak. Emellett természetesen Szaárt politikusként fűtheti az ambíció, hogy van keresnivalója, vissza akarja magát helyezni a nagypolitikai térképre, és ha eljön az idő – márpedig egyszer eljön –, amikor Netanjahu visszavonul, akkor természetes politikai örököse legyen. Netanjahu egyelőre mindenki fölébe magasodik, noha ez nem jelenti azt, hogy a csúcson lenne. Politikai konzultánsként állítom: ha valaki egy ilyen helyzetben kihívóként lép fel, akkor a fejekben az úgy jelenik meg, mintha a másikkal egyenlő helyzetben lenne.
– A jövő hétre várható a Legfelső Bíróság döntése arról, hogy alakíthat-e olyasvalaki kormányt, aki ellen büntetővádat emeltek. Mi ennek a jelentősége annak fényében, hogy Netanjahu feje felett Damoklesz kardjaként lóg a korrupciós eljárás?
– Óriási. Szinte nem is annak van nagy jelentősége, hogy a talárosok úgy határoznak, alakíthat-e kormányt vagy sem, hanem annak, döntenek-e egyáltalán. Ugyanis ez is lehet a vége. Látni kell, hogy Izraelben az egész igazságszolgáltatás – ideértve nemcsak a bíróságokat, hanem Aviháj Mandelblitt főügyészt is – óriási nyomás alatt van a kormányfő és a jobboldal részéről. Utóbbiak úgy vélik, az igazságszolgáltatás túllépi a hatáskörét és szembeszegül a nép akaratával, ami pedig a Likud sorozatos választási sikereiben nyer kifejezést. Ez megy már tíz éve. Manipulációról beszél a jobboldali média, a közmédia egy része, valamint a jogi szakértők egy kisebb hányada. Felmérések alapján azt lehet mondani, az izraeliek mintegy harminc százaléka szerint a bíróság túllépi a hatáskörét, ha bármilyen ítéletet hoz ebben a kérdésben. Jogi diktatúráról beszélnek: szerintük ebben a nép dönthet csak, mégpedig a szavazófülkékben. Ugyanez a harminc százalék tartja a miniszterelnökkel szemben felmerült vádakat politikailag motiváltnak, ha nem egyenesen koholtnak.
– Március elején tartják a választásokat. Soha nem fordult elő korábban, hogy egy év leforgása alatt háromszor is az urnákhoz szólították volna az izraelieket. Lehet-e úgy fogalmazni, hogy a Likud-előválasztással és a bírósági döntéssel együtt háromszorosan is kockán forog az egész Netanjahu-korszak?
– Minden egyes választás népszavazás az éppen aktuális vezetőről. Ha háromszor tartanak választásokat, akkor háromszor mondanak róla ítéletet. De most ki kell ezt egészíteni azzal, hogy vádat emeltek ellene – igaz, egészen pontosan ez jogtechnikailag még nem következett be, de bizonyosan megtörténik, nem kérdés. A jog nem írja egyébként elő, hogy a kormányfőnek le kellene mondania, ha vádat emelnek ellene. De ha a bíróság úgy dönt, Netanjahu nem alakíthatja meg a következő kormányt, ez bizonyosan befolyásolja, hogy a polgárok rá akarnak-e majd szavazni vagy sem. Meglehet, lesznek, akik emiatt nem akarják majd rá pocsékolni a voksukat vagy úgy vélik, azért nem támogatják őt, mert kimondatott róla, hogy nem alkalmas közhivatal betöltésére. De egy ellenárammal is számolni kell. Netanjahunak széles választói bázisa van, amelynek meggyőződése, hogy a kormányfő áldozat. Minél inkább azt látják ezek az emberek, hogy Netanjahu össztűz alatt van, annál inkább a védelmében lépnek fel – hogy úgy mondjam, a „mély állam összeesküvésével” szemben. Ez tehát egy kétirányú utca.
– Magyarországon ismeretlen az instabil parlamenti erőviszonyokból fakadó patthelyzet, ami Izraelt ma jellemzi. Hogyan lehet így egyáltalán döntéseket hozni? A tehetetlenségi erő mozgatja az államigazgatást?
– Nem tudtuk elfogadni a költségvetést, a minisztériumok nem tudnak tervezni – az előző évi büdzsészámokat görgetik tovább. Politikai értelemben pedig marad a Netanjahu-korszak egy évtizedének vonalvezetése, legyen szó a palesztinokkal való konfliktusban való egy helyben toporgásról vagy a ciszjordániai zsidótelep-építkezések folytatásáról.
Magnus Brunner megfenyegette azokat a tagállamokat, amelyek kimaradnának az EU migrációs politikájából.
A Szu–57, Oroszország eddigi legfejlettebb 5. generációs vadászrepülőgépe sokáig őrizte titokzatos fegyverzetét.
Magyarország számára új lehetőségeket hozhat egy Trump-adminisztráció.
A felmérés a lista harmadik helyére Donald Trumpot hozta ki.
Halálos vonatgázolás történt Győrnél
Focista volt, éppen Hollandiába igazolt – újabb részletek derültek ki a rózsadombi gyilkosról + videók
Ropogós bacon: a séf elárulta, hogyan lesz 4 perc alatt tökéletes az étel
Orbán Viktor elárulta, honnan lesz pénz a MÁV-ra és figyelmeztetett: nem javasolja, hogy Lázár Jánossal kötözködjenek
Lebukott! A stúdióban csókolózott új párjával a Dancing with the Stars gyönyörű sztárja
Ábrahám Róbert üzent Sebestyén Balázsnak + videó
Dzsudzsák téved: már nem a klub az első
Vége lehet az air fryerek egyeduralmának: ez az eszköz taszíthatja le a trónról a forró levegős sütőket
Mutatjuk, ki lesz az amerikai elnök a bukmékerek szerint
A Brexit atyja elárulta, ki nyeri az amerikai elnökválasztást
Xabi Alonso a Liverpool hat játékosát emelte ki, Szoboszlai is köztük van
Lakatos Márk eltűnésének fenomenológiája
Magnus Brunner megfenyegette azokat a tagállamokat, amelyek kimaradnának az EU migrációs politikájából.
A Szu–57, Oroszország eddigi legfejlettebb 5. generációs vadászrepülőgépe sokáig őrizte titokzatos fegyverzetét.
Magyarország számára új lehetőségeket hozhat egy Trump-adminisztráció.
A felmérés a lista harmadik helyére Donald Trumpot hozta ki.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.