Érzelmes búcsú a brit képviselőktől

Áldását adta az Európai Parlament a Nagy-Britannia távozásáról szóló egyezményre. A megállapodást 621 szavazattal, 49 ellenében és 13 tartózkodás mellett fogadták el.

Magyar Nemzet
2020. 01. 30. 8:48
British EU Members of Parliament react after the brexit vote
Síró és mosolygó angolok a parlamenti padsorokban az utolsó ülést követően Fotó: Reuters
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Áldását adta az Európai Parlament a Nagy-Britannia távozásáról szóló egyezményre. A megállapodást 621 szavazattal, 49 ellenében és 13 tartózkodás mellett fogadták el.

A jogi aktusnak inkább szimbolikus jelentősége volt, semmint gyakorlati, mivel a brexit eldöntött tény. A búcsú nagyon érzelmesre sikerült, erre előre készültek is a képviselők, a Skót Nemzeti Párt (SNP) egy dudást fogadott fel, hogy játsszon az EP épülete előtt a távozóknak, több képviselő pedig énekszóval búcsúzott a britektől.

A szocialista frakció szójátékkal fejezte ki reményét, hogy egy nap vissza fog térni a brit delegáció az ülésterembe, plakátjuk szerint bíznak benne, hogy ez nem „isten hozzád, hanem viszontlátásra”. A helyzet fonákságát jól jelzi, hogy Heather Anderson, az SNP képviselője a mai plenáris ülésen tette le az esküt és foglalta el a helyét az EP-ben, mivel elődje indult és nyert a brit választásokon tavaly decemberben. Anderson így hivatalosan tegnaptól egészen péntekig fog küzdeni a skót érdekekért. Ennek – és pártjának – megfelelően a szavazáson nemmel szavazott a brexitre.

Síró és mosolygó angolok a parlamenti padsorokban az utolsó ülést követően

Ursula von der Leyen bizottsági elnök is elragadtatta magát, kijelentve: „Mindig szeretni fogunk titeket, és nem leszünk távol! Sokáig éljen Európa!” Hozzátette, a szerződés ratifikációja csak az első lépés az új kapcsolatok kiépítésének az Egyesült Királyság és az Európai Unió között. Nigel Farage, a Brexit Párt vezetője utolsó beszédét arra használta fel, hogy ostorozza az uniót, amelyet antidemokratikus szervezetnek nevezett.

– Azt szeretném, ha a brexit egy vitát indítana el Európában, miszerint pontosan mit is akarunk a kontinenstől – mondta a brit távozásért 1999 óta kampányoló politikus, rámutatva, a kereskedelem, az együttműködés és a kölcsönös segítségnyújtás a nemzetek között úgy is megvalósítható, hogy az uniós intézmények nem léteznek. Az utolsó ülésről a párt képviselői egyszerre távoztak, búcsúként brit lobogókat lengettek.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.