Jogosak a visszatoloncolások

Spanyolország továbbra is haladéktalanul visszatoloncolhatja Marokkóba az észak-afrikai Melilla exklávéjában határsértés közben elfogott illegális bevándorlókat.

Magyar Nemzet
2020. 02. 14. 13:21
Migrants of the immigrant center CETI welcomes newly arrived African immigrants in the Spanish enclave Ceuta, after some 200 refugees crossed the border fence between Morocco and Ceuta
Ünneplő migránsok Ceuta befogadóközpontjában Fotó: Reuters
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Spanyolország továbbra is haladéktalanul visszatoloncolhatja Marokkóba az észak-afrikai Melilla exklávéjában határsértés közben elfogott illegális bevándorlókat. Erről döntött tegnap az Emberi Jogok Európai Bírósága (EJEB) – írja az MTI. A strasbourgi székhelyű Európa Tanács felügyelete alatt működő emberi jogi bíróság nagytanácsának tájékoztatása szerint ez az eljárás nem sérti az emberi jogok európai egyezményének rendelkezéseit.

Mostani döntésével az EJEB ellentmondott egy korábbi ítéletének, miszerint az úgynevezett „push-back” akciók, vagyis a tömeges kitoloncolások ellentétesek az egyezménnyel. Spanyolország a 2007-es határozatot követően kérte, hogy a bíróság nagytanácsa tárgyalja az ügyet.

Ünneplő migránsok Ceuta befogadóközpontjában
Fotó: Reuters

Egy mali és egy elefántcsontparti állampolgár emelt panaszt 2015 februárjában a törvényszéken Spanyolország eljárása ellen. Az ügy iratai szerint a migránsok 2014 augusztusában órákat voltak kénytelenek eltölteni a spanyol exklávét Marokkótól elválasztó határkerítésen, mielőtt a hatóságok őrizetbe vették és mindenféle teketória – eljárás és jogvédelem nélkül – kitoloncolták őket. Az Alkotmányos és Emberi Jogok Európai Központja (ECCHR) nevű civil szervezet támogatta az illegális bevándorlók panaszát. – Az EJEB megtagadja a menekültektől és migránsoktól a jogaikat – sérelmezte Wolfgang Kaleck, az ECCHR főigazgatója az ítélethirdetést követően. Az EJEB ugyanakkor megállapította, a férfiak saját maguk idézték elő a jogellenes helyzetet, amikor sokan másokkal megmászták a határkerítést. Ezzel pedig szándékosan nem a törvényes úton akartak beutazni Spanyolországba, amely így nem tehető felelőssé azért, hogy nem biztosított számukra eljárást és jogvédelmet Melillában.

Marokkó lett az egyik gyülekező helye azoknak az illegális bevándorlóknak, akik Európába próbálnak meg eljutni egy jobb élet reményében. Az észak-afrikai ország közbeiktatásával igyekszik több ezer migráns elmenekülni az afrikai szegénység és a harcok elől. Kis és bizonytalan vízi járműveken próbálnak meg átkelni a Gibraltári-szoroson. Mások Melilla és Ceuta észak-afrikai különleges spanyol kormányzati területre igyekeznek bejutni, hogy onnan menjenek tovább.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.