A hétvégén többször is könnygázt vetett be a görög rendőrség a görög-török határnál, ahol több száz migráns kövekkel dobálta meg őket, hogy kikényszerítsék a határ megnyitását – jelentették a helyszínen tartózkodó szemtanúkra hivatkozva hírügynökségek. Az ENSZ jelentése szerint szombat estére már mintegy 13 ezer ember torlódott össze a határon abban a reményben, hogy uniós területre léphetnek. Néhány migránsnak sikerült gyalog átkelnie az Evrosz határfolyó sekélyebb részein. A Nemzetközi Migrációs Szervezet (IOM) úgy tudja, családok és kisgyerekek is vannak a tömegben. A Szkaí görög tévé tudósítása szerint Kasztaniesznél helyi görögök hangosbeszélőkön sugározzák azt az üzenetet arabul és angolul, hogy nem látják szívesen a migránsokat, és hogy a határ zárva van. Egy görög védelmi illetékes elmondta: szombat éjjel a hatóságok 9600 olyan bevándorlót tartóztattak fel, akik törvénytelenül próbáltak meg belépni görög területre a kétszáz kilométeres határ mentén, ahol az ankarai bejelentést követően megerősítették a határőrizetet.
Ankarában még pénteken közölték, hogy az ország már nincs abban a helyzetben, hogy fel tudja tartóztatni a menekülteket, és megnyitották a határokat az Európa felé igyekvők előtt. Szombaton Recep Tayyip Erdoğan török államfő azt mondta: legkevesebb tizennyolcezer szíriai menekült kelt át a török határon az európai uniós országokba azóta, hogy megnyitották a határt.

Fotó: Europress/AFP
Kiriákosz Micotakisz görög miniszterelnök bejelentette, rendkívüli tanácskozást tart, miután Athén azzal vádolja Ankarát, hogy aktívan segíti a migránsokat a határhoz való eljutásban. – Törökország nem kérte arra a szíriai menekülteket, hogy hagyják el az országot – húzta alá tegnap egy török elnöki illetékes. Migránscsoportok felbukkanásáról érkeztek jelentések Észak-Macedóniából is.
ISIS-harcosok is jöhetnek
A Migrációkutató Intézet igazgatója úgy látja, az utóbbi napokban kezdődött újabb migránsáradat biztonsági kockázata sokkal magasabb, mint amekkora 2015-ben volt. Dezső Tamás az M1 aktuális csatornán tegnap azt mondta: a Szíriából elinduló, magukat menekültnek valló emberek között lehetnek az Iszlám Állam (ISIS) harcosai. Felhívta a figyelmet arra, hogy a migránsok között terjednek az álhírek, például arról, hogy megnyílnak a határok, de olyan információk is, hogy Nyugat-Európában hol lehet segélyekből könnyen megélni. Kitért arra is, hogy kurd harcosok havi 500-600 dollárt kaptak, ennyiért „vitték vásárra a bőrüket”, és a harcokban több ezren meghaltak, megsebesültek.