– Kell-e aggódnunk az amerikai csapatkivonások miatt – ezt fejtegeti az európai sajtó, amióta Mark Esper amerikai védelmi miniszter szerdán bejelentette: heteken belül megkezdik az Egyesült Államok csapatainak korábban bejelentett csökkentését, csaknem 12 ezer katonát vonva ki Németországból. Az eddig ismert tervek szerint az egyenruhások fele hazatér, nagyjából 5600 katonát Európa más országaiba helyeznek át.
Arról egyelőre keveset tudni, hogy pontosan hova. A napokban megjelent sajtóhírekből ugyanakkor kiderül, hogy verseny alakult ki az európai országok között az amerikai csapatok megszerzéséért. Boldogan fogadna amerikai csapatokat az orosz fenyegetettség miatt aggódó Lengyelország, különösen, miután Trump erről beszélt Andrzej Duda lengyel államfővel idén június végén, Washingtonban folytatott tárgyalásán. A találkozón Trump hangsúlyozta, Varsó kérésére az Egyesült Államok növelné az amerikai katonák létszámát, hozzátéve, nem kizárt, hogy Németországból irányítanak át fegyvereseket.
Ahogyan azonban arra a lengyel RMF24 hírportál rámutatott: Esper szerdán csak a kontinensen rotációban mozgatott csapatok parancsnoki egységének lengyelországi telepítését említette, az amerikai védelmi miniszter pedig ezt a Trump és Duda találkozóján egyeztetett védelmi megállapodások aláírásához kötötte. Lengyelországban 2017-től állomásozik mintegy négy és fél ezer amerikai katona úgynevezett állandó rotációs jelleggel, Varsó azonban évek óta állandó csapattelepítésért lobbizik. – Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy többet kell fizetnünk az amerikai erők állomásoztatásáért – értékeli a helyzetet az RMF24, hozzátéve, arról még semmit nem tudni, ez mennyi adópénzbe kerül majd Lengyelországnak, s mit kapnak érte Washingtontól cserébe. Két évvel ezelőtt kiszivárgott információk szerint egyébként Varsó másfél-kétmilliárd dollárt szánna az amerikai csapatok fogadására, összehasonlításképpen Németország 2010 és 2019 között 982,4 millió eurót költött az amerikai erőkre.

Fotó: Reuters
Bár az amerikai csapatok állomásoztatása pénzbe kerül, rövidtávon a biztonság garantálásának kifizetődő megoldása lehet. Ezért fogadhatta pozitívan a belga sajtó a hírt, hogy az Egyesült Államok a németországi Stuttgartból a Mons melletti Casteauba helyezi át az Európai Parancsnokságot (Eucom). A De Tijd belga napilap arra emlékeztet, hogy a városban található a NATO-főhadiszállás, a Szövetséges Fegyveres Erők Európai Főparancsnoka (Saceur) is, a döntés tehát ebből a szempontból logikus. További eredmény Belgiumnak, hogy később ideköltözhet Stuttgartból az Egyesült Államok Afrikai Parancsnoksága (Africom) is.