Dokumentumfilm-vetítés a lengyel–magyar nyári egyetem nyitónapján

Az ötnapos rendezvényen a résztvevők országaik történelméről, kultúrájáról szóló pódiumbeszélgetéseken, vitaesteken, könyvbemutatókon vesznek részt.

Forrás: MTI2020. 08. 24. 18:17
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mintegy kétszáz magyar és lengyel diák részvételével kezdődött meg hétfőn a Waclaw Felczak Intézet 3. nyári egyeteme a dél-lengyelországi Krasiczynben. Az ötnapos rendezvényen a résztvevők országaik történelméről, kultúrájáról szóló pódiumbeszélgetéseken, vitaesteken, könyvbemutatókon vesznek részt.

Hétfő este levetítik a lengyel–magyar barátság patrónusáról, Waclaw Felczak történészprofesszorról, a második világháborús lengyel ellenállás futáráról szóló dokumentumfilmet. Bemutatkozik a lengyelországi Felczak Intézet magyarországi ikerintézménye, a Waclaw Felczak Alapítvány, amelyet Karol Biernacki kuratóriumi elnök, szegedi tiszteletbeli lengyel konzul képvisel.

Kedden ismertetik a CBOS lengyel állami közvélemény-kutató által készített, a lengyelek és a magyarok egymásról alkotott képéről szóló felmérést. Az ehhez kapcsolódó pódiumbeszélgetésen részt vesz Rácz Zsófia, az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) helyettes államtitkára, valamint Szabó Dávid, a Trimarium Intézet igazgatója.

Az (Il)Legitim emlékművek című történelempolitikai vitában felszólal mások mellett Piotr Babinetz, a szejm kulturális bizottságának és a Felczak Intézet Tanácsának elnöke. A Történelem – Beszélgetés a jövőről című eszmetörténeti pódiumbeszélgetésen magyar részről Őze Sándor történészprofesszor, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Történettudományi Intézetének vezetője lesz jelen.

Szerdán a pódiumbeszélgetések biztonsági kérdésekkel foglalkoznak. A Covid–19-világjárvány és a dezinformációs háborúk című vitában neves lengyel és magyar közírók vesznek részt, köztük Grzegorz Górny, akinek több könyvét Magyarországon is kiadták.

A parlament mint a demokrácia biztosítéka lesz a témája a nyári egyetem fő kezdeményezőjével, a lengyel–magyar parlamenti tagozat elnökével, a kormányzó frakció elnökhelyettesével, Marek Kuchcinskivel folytatott beszélgetésnek.

Védelmi témákat vitat meg a fiatalokkal a Felczak Alapítvány kuratóriumi tagja, az Emmi főosztályvezetője, Mohay Gergely, valamint Pawel Szefernaker lengyel belügyminiszter-helyettes.

Csütörtökön Bronislaw Wildstein neves lengyel író, közíró bemutatja A velünk élő múlt című, tavaly magyarul is megjelent nagyregényét. A hét során a hallgatók megtekintik a közeli Przemysl első világháborús katonai temetőjét és a magyar honvédek emlékét őrző páncélerődöt.

A programban több filmvetítés is szerepel – a Felczak-dokumentumfilm mellett például az Esterházy Jánosról szóló lengyel–magyar filmprojekt –, valamint kiállításmegnyitó, koncertek és magyar táncház is.

A koronavírus-járvány miatt a rendezvénysorozatot idén az egészségügyi hatóságokkal együttműködve szervezik, az előadásokat például a szükséges távolságtartás érdekében szabadtéren, a krasiczyni reneszánsz kastély udvarán rendezik, és a tavalyihoz képest felére csökkentették a résztvevők számát.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.