A koronavírus-járvány miatt bevezetett ún. „rendkívüli jogrend” mint kifejezés hallatán joggal ébred aggodalom mindenkiben, aki a demokratikus közélet elkötelezett híve – írja a Látószög Blogon megjelent elemzésében Frank Füredi.
A szociológus, publicista leszögezi, hogy a parlament nagy érték, minthogy az a funkciója, hogy hangot adjon a démosz (nép) törekvéseinek. Ha működését felfüggesztik, teljes joggal vethetők fel kérdések és aggályok e döntés indokoltságával kapcsolatban. Frank Füredi szerint azonban ahelyett, hogy komoly vitát kezdeményezne arról, milyen hosszú távú következményekkel járhat a parlamentek működésének felfüggesztése és a rendeleti kormányzás, a nyugati politikai és médiaelit egyes csoportjai arra összpontosították energiáikat, hogy elítéljék a magyar kormányt, amiért állítólag diktatúrát készül bevezetni.
Bár kísérletek, próbálkozások azért voltak rá, gondoljunk csak arra, hogy a magyarországi rendkívüli jogrend bevezetéséről szóló törvényt egyesek az 1933-as német felhatalmazási törvényhez hasonlították, a magyar kormányt érő médiatámadások azért többnyire nem mennek el odáig, hogy nyílt diktatúrát emlegessenek – írja Frank Füredi.
Inkább olyasféleképp fogalmaznak, hogy az Orbán-kormány lépései „utat nyitnak egy esetleges diktatúrához”.
Mivel az az állítás, hogy Magyarországon ténylegesen – de jure – diktatúra működik túlmegy a szokásos újságírói túlzás keretein, az Orbán-kormányt elítélő szerzők jobbára riadt figyelmeztetésekre szorítkoznak azzal kapcsolatban, hogy az újonnan megszavazott rendkívüli felhatalmazás esetleg vagy biztosan diktatúrát eredményezhet.
A szociológus írásában leszögezi, hogy
a magyar kormányt azzal vádolni, hogy kizárólagos hatalomszerzésre tör, tendenciózus és rosszindulatú vitamódszer.
Bármely iskolás gyermek össze tudja adni a parlamenti erőviszonyok számait, és kiszámíthatja, hogy Magyarországon a kormánynak nincs szüksége rendkívüli jogrendre „a hatalomszerzéshez”. Hisz megvan a kétharmados többsége, amely bőségesen elég az olyan intézkedések elfogadásához, amilyeneket a különleges jogrend alapján hozhat.
Frank Füredi írásában idézi Török Gábor politológust, aki rámutatott:
„ha valóban diktatúrát akarna a miniszterelnök bevezetni, akkor azt eddig is megtehette volna és a járványveszély után is megteheti, hiszen a kétharmados többségével olyan alkotmányt írhat, amilyet csak akar, akár az alkotmánybíróságot és a négyévenkénti választásokat is kivéve belőle, ehhez nincs szüksége a járvány paravánjára”.