– Kérésünk esetén azonnali segítséget kapunk [Oroszországtól] a Belarusz Köztársaság biztonságának megteremtéséhez – mondta Aljakszandr Lukasenka néhány nappal ezelőtt. A belarusz elnök múlt pénteken, majd szombaton is Vlagyimir Putyin orosz elnökkel egyeztetett telefonon, ahol felmerült, hogy ha szükséges, Moszkva segít Belarusznak. – Ami a katonai szempontot illeti, szerződésünk van az Orosz Föderációval az államszövetségünk és a Kollektív Biztonsági Szerződés Szervezete keretei között. A mostani események éppen e szerződések hatálya alá esnek – mondta szombaton Lukasenka.
A szerződés kötelez
Belarusz 1992 óta a Kollektív Biztonsági Szerződés Szervezetének a tagja – ez az a katonai szervezet, amely lényegében felváltotta a Varsói Szerződést a Szovjetunió felbomlása után. A NATO-hoz hasonlóan a szervezet tagjai – hat posztszovjet ország – kötelezték magukat, hogy az egyik tagot ért külső agresszió esetében katonai segítséget nyújtanak a szövetségesüknek. Bár Lukasenka többször említette, hogy a NATO erői aktívan szervezkednek Lengyelország és Litvánia határainál, Belarusz esetében jelenleg külső beavatkozásról nem beszélhetünk.
A Lukasenka által említett másik szerződés ugyanakkor sokkal több mozgásteret adhat: Oroszország és Belarusz államszövetsége 2000-ben jött létre, azzal a céllal, hogy egy közös politikai, gazdasági, katonai, kulturális és pénzügyi teret hozzon létre a két ország között – többek között közös szupranacionális szervezetekkel és közös valutával. A kezdeményezés ugyanakkor húsz évig láthatatlan maradt: egy erős orosz vezető, Vlagyimir Putyin színre lépésével látható volt, hogy nem sok mozgástere lesz Lukasenkának az új szövetségben, neki pedig esze ágában sem volt feladni a hatalmát.
Ugyanakkor az uniós szerződést senki nem helyezte hatályon kívül, és ma is ugyanúgy érvényes. Eszerint, ha szükséges, Moszkva például hivatkozhatna arra a paragrafusra, amely a biztonság megteremtésére és a szervezett bűnözés elleni fellépésre ad lehetőséget.