Orbán Viktor: Az EU jövőjét Közép-Európában írják

– Magyarországon azért küzdünk, hogy érvényesíthessük kereszténydemokrata-konzervatív demokráciafelfogásunkat a liberális nézetekkel szemben – fogalmazott Orbán Viktor a 15. Bled Stratégiai Fórum nemzetközi konferencián. A magyar miniszterelnök hangsúlyozta: hazánkban az intellektuális szuverenitásért zajlik a harc, hogy „ne csak egy, mindenki által elfogadott szemszögből vizsgálhassuk az európai intézményeket és politikát, és lehessen vitázni olyan fogalmakról, mint a család, nemzet, kulturális hagyományok, vallás és migráció”. A rendezvényen felszólal Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter is, aki a helyszínen úgy fogalmazott: Magyarország „nagy önbizalommal és a siker egyértelmű reményével tud beszállni” a beruházásokért folytatott globális küzdelembe.

Magyar Nemzet
2020. 08. 31. 11:27
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Hol van Európa ma? – tették fel a kérdést Orbán Viktor magyar miniszterelnöknek a 15. Bled Stratégiai Fórum nemzetközi konferencián rendezett panelbeszélgetésen.

Vírushelyzet és brexit Az idei, 15. Bled Stratégiai Fórumot a koronavírus utáni világ kihívásai és lehetőségei, valamint a brexit jegyében tartják meg. Az angol nyelven zajló fórumon Orbán Viktoron kívül Aleksandar Vucic, Szerbia elnöke, Andrej Babiš cseh, Janez Janša szlovén, Mateusz Morawiecki lengyel, Andrej Plenković horvát és Bojko Boriszov bolgár miniszterelnök személyesen, Giuseppe Conte olasz kormányfő, Thomas Bach, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság elnöke és Kristalina Georgieva, a Nemzetközi Valutaalap igazgatója pedig online kapcsolaton keresztül cserélnek eszmét a szomszédsági, regionális és globális ügyekről.

– Bajban, ez a válaszom

– fogalmazott röviden a magyar miniszterelnök. Mint azt Orbán Viktor kifejtette, nagy szükség van most az önmeghatározásra, az ugyanis tény, hogy Európa továbbra sem definiálta magát a világban, ezért nem is tud olyan kulcsszerepet betölteni, mint például az Egyesült Államok vagy Kína.

– Európában nehezen értjük meg, hogy – az Egyesült Államokkal és Kínával ellentétben – nem vagyunk képesek gyökeresen megváltoztatni a játékszabályokat. Amíg nincsen közös európai hadsereg és közös tudományos–innovatív potenciál, ami a fejlődés motorja lehet, addig nem leszünk olyan fontos szereplők a világban, mint az Egyesült Államok és Kína

– mondta a miniszterelnök.

A kormányfő arról is beszélt: Magyarországon valójában az intellektuális szuverenitásért zajlik a harc.

– Azért küzdünk, hogy érvényesíthessük kereszténydemokrata–konzervatív demokráciafelfogásunkat a liberális nézetekkel szemben. Azért harcolunk, hogy ne csak egy, mindenki által elfogadott szemszögből vizsgálhassuk az európai intézményeket és politikát, és lehessen vitázni olyan fogalmakról, mint a család, nemzet, kulturális hagyományok, vallás és migráció

– magyarázta a miniszterelnök.

Magyarország erőt képvisel

Amikor a magyar demokrácia helyzete került szóba, Orbán Viktor nyomatékosította:

a magyar demokrácia minősége legalább olyan jó, mint a németeké vagy az olaszoké.

A miniszterelnök hozzáfűzte: nem a nacionalista szövegek hangoztatása nehezíti meg a közös európai válaszok megtalálását, a probléma ugyanis nem az európai uniós fővárosokban van, hanem Brüsszelben. A koronavírus-járvány okozta válság kezeléséről és a magyar kormány által bevezetett veszélyhelyzetről szólva Orbán Viktor hangsúlyozta: Magyarország viszonylag jól teljesített.

– A kormány jó időben hozott meg jó döntéseket, a parlament pedig jóváhagyta azokat – fűzte hozzá.

A miniszterelnök közben a Facebookon is megosztott néhány fotót az eseménnyel kapcsolatban. Orbán Viktor a bejegyzésben csak annyit írt: az EU jövőjét Közép-Európában írják.

Az élőben közvetített konferencián Orbán Viktor mellett számos európai ország állam- és kormányfője is részt vesz. Az egyeztetésen szó lesz egyebek mellett a koronavírus utáni világ kihívásairól és lehetőségeiről, valamint a brexitről is. A magyar miniszterelnök ezen kívül tárgyalásokat folytat majd cseh, horvát és szlovén kollégájával, valamint a szlovéniai magyarság képviselőivel is.

Borut Pahor szlovén államfő a stratégiai fórumot megnyitó beszédében hangsúlyozta: a világjárvány okozta, úgynevezett új normalitás gazdasági és politikai változásokat hozott az egész világ számára, Szlovéniának pedig a legfontosabb külpolitikai célkitűzése, hogy megfelelően tudjon válaszolni a kihívásokra. – Ehhez elengedhetetlen az európai szolidaritás és a regionális együttműködés, a bajban ugyanis csak egymásra számíthatunk – hangsúlyozta a politikus.

Orbán Viktor egyébként már egy nappal korábban a szlovén városba érkezett, ahol a Miniszterelnöki Sajtóiroda tájékoztatása szerint négyszemközti megbeszélést folytatott Janez Janša szlovén kormányfővel.

Orbán Viktort fogadja Janez Janša szlovén kormányfõ Bledben 2020. augusztus 30-án.
Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Vivien Cher Benko

 

Szijjártó: A következő évek Közép-Európa évei lehetnek

A konferencián szintén felszólaló Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter magyar újságíróknak a helyszínen úgy fogalmazott: a következő évek Közép-Európa évei lehetnek, a térségnek komoly versenyelőnye lehet. Hozzáfűzte: az Európai Unió történelmi kihívások előtt áll a koronavírus-járvány miatt, ugyanakkor a következő évek könnyen szólhatnak Közép-Európáról.

– A korábban sokat támadott, de rendkívül észszerű politikák a gazdaság és a migráció területén ugyanakkor olyan versenyelőnyt jelentenek a térségnek a biztonság, a politikai stabilitás és a gazdasági növekedés szempontjából, hogy az elkövetkező idő világgazdasági versenyében mi sikeresebben szerepelhetünk az európai átlagnál

– vélekedett a miniszter.

Újraelosztási harc a küszöbön

Szijjártó Péter a távirati iroda tudósítása szerint úgy látja, a koronavírus-járvány miatt a globális gazdasági kapacitások újraelosztásáért nagyon komoly verseny kezdődik. Sok gyárat, szolgáltató központot szerte a világon bezártak nagy nemzetközi vállalatok, és tévhit azt gondolni, hogy ezeket automatikusan újranyitják – magyarázta.

– Ahogy az országok, úgy a vállalatok is nagy nyomás alá kerülnek, észszerűsíteni kell a tevékenységüket, költséget kell csökkenteniük, ami pedig megnöveli azoknak az országoknak a lehetőségeit a jövőben a beruházás-ösztönzés szempontjából, amelyek képesek voltak alacsony adókkal, rugalmas szabályozással beruházásbarát környezetet kialakítani

– fogalmazott a miniszter. Szijjártó Péter szerint a következő években a verseny arról fog szólni, hogy mely ország tud több beruházást magához vonzani, mely ország tudja legjobban megvédeni a munkahelyeket. Ebbe a versenybe Magyarország egy közép-európai együttműködés részeseként „nagy önbizalommal és a siker egyértelmű reményével tud beszállni” – fogalmazott.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.