Az EU aggódhat: a brit parlament alsóháza már rábólintott Boris Johnson tervezetére

A törvénytervezet részletesebb vitája ugyanakkor már Londonban is komolyabb akadályokba ütközhet.

2020. 09. 15. 17:42
Britain's PM Johnson attends question period at House of Commons in London
Britain's Prime Minister Boris Johnson speaks during question period at the House of Commons in London, Britain September 9, 2020. UK Parliament/Jessica Taylor/Handout via REUTERS THIS IMAGE HAS BEEN SUPPLIED BY A THIRD PARTY. MANDATORY CREDIT. IMAGE MUST NOT BE ALTERED - RC23VI9T6J8R Fotó: Handout .
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elfogadta a londoni parlament brit EU-tagság megszűnésének (brexit) feltételrendszeréről szóló megállapodás egyes sarkalatos pontjainak felülírására is alkalmas törvénytervezetet. A törvényjavaslat első olvasatát hétfő késő este, ötórányi vita után fogadta el a parlament alsóháza 340 támogató és 263 ellenző szavazattal; a kormánypárti konzervatívok közül 30 képviselő nem szavazott, míg ketten a javaslat ellen szavaztak. A BBC brit közszolgálati csatorna portálja megjegyzi: noha a törvényjavaslat felhatalmazást adna Boris Johnson kormányának, hogy egyoldalúan felülírja az Európai Unióval nagy nehezen kialkudott megállapodást, ez egyelőre nem meglepő, hiszen Johnsonnak kényelmes többsége van az alsóházban, a következő hetekben azonban további lázadásokra, illetve belső ellenállásra lehet számítani a konzervatívok körében.

A toryk egyik képviselője, Sir Roger Gale a BBC Newsnight című műsorában elmondta:

Észak-ír probléma Boris Johnson brit miniszterelnök kormánya és az Európai Unió között tavaly októberben elért, sokadszorra átdolgozott brexitmegállapodás külön 64 oldalas csatolmányt tartalmaz arról, hogy milyen szabályozás alapján folyjon a kereskedelem Nagy-Britannia és Észak-Írország között. A jegyzőkönyv célja az, hogy az áruforgalmat ne Észak-Írország és az Ír Köztársaság 499 kilométeres határán – az EU és az Egyesült Királyság egyetlen szárazföldi vámhatárán – kelljen ellenőrzésnek alávetni, amikor december végén lejár a brit EU-tagság január 31-i megszűnése után kezdődött átmeneti időszak. Ezen a határon az észak-írországi megbékélési folyamat egyik fő vívmányaként hosszú ideje nem létezik fizikai ellenőrzés.

a kormány lépése már csak azért is kontraproduktív, mert az alsóházon átment javaslat nyíltan nemzetközi egyezményeket sért, ez pedig nem igazán segíti Londont abban, hogy megbízható és őszinte nemzetközi partnernek tűnjön egy olyan időszakban, amikor tulajdonképpen a brexit miatt tucatszámra kell kereskedelmi megállapodásokat kötnie más államokkal, valamint nemzetközi szervezetekkel.

Mint arról a Magyar Nemzet korábban beszámolt, az alsóház elé terjesztett tervezet célja a hivatalos meghatározás szerint az, hogy az Egyesült Királyság belső piacának szabályozási jogköreit az Európai Uniótól teljes mértékben az Egyesült Királyság nemzeteinek kormányaihoz helyezze át. A javaslat azonban több pontban ellentmond a brexitmegállapodás azon fejezeteinek, amelyek célja az Ír Köztársaság és Észak-Írország közötti határellenőrzés újbóli bevezetésének megakadályozása. Ennek akkor lenne komoly jelentősége, ha az év végéig London és az EU nem jut megállapodásra egy kétoldalú szabadkereskedelmi megállapodásról. Az erről folyó tárgyalásokon eddig nem sikerült érdemi előrelépést elérni.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.