A koronavírus-járvány márciusi kirobbanása után több százezer ukrán vendégmunkás tért haza. Voltak, akiket a leállás miatt a munkaadójuk küldött el, de sokan önszántukból kerekedtek fel, mert bepánikoltak az ismeretlen vírustól. Később ezt már megbánták, hiszen így kereset nélkül maradtak.
A kint dolgozó ukránok ugyanis jobban félnek munkahelyük elvesztésétől, semmint a járványtól,
derült ki egy még korábban, a Lengyelországban dolgozó ukránok körében készített közvélemény-kutatásból. Minden második válaszadó kijelentette, hogy jelenleg leginkább a munkája elvesztésétől tart, míg csak minden hatodik fél a koronavírus-fertőzéstől. A szóban forgó felmérés szerint a megkérdezettek túlnyomó többsége (85 százalék) a járvány kitörése után is Lengyelországban akart maradni. Ezt a legtöbben (55 százalékuk) a kereset és a munkavállalás lehetőségével indokolták. A tanulmány készítői leszögezik:
a járvány alatt mintegy 175 ezer ukrán állampolgár hagyta el Lengyelországot, ami az ott élő és dolgozó ukrán közösség mintegy tíz százalékát jelenti.
Nélkülözhetetlen munkaerő
Lengyelországban a külföldi dolgozók különösen a mezőgazdaságban nélkülözhetetlenek. A zöldség és a gyümölcs betakarításához ugyanis rengeteg munkásra van szükség, nagy részük Ukrajnából érkezik hozzájuk. A varsói kormány kifizeti a legálisan alkalmazott külföldi idénymunkások koronavírustesztjeit is, az agrártárca indoklása szerint csak az olcsó ukrán munkáskézzel lehet elkerülni a mezőgazdasági termékek árainak egekbe szökését.
Érdekesség, hogy az ukrán munkavállalók többsége asszimilálódik, és legalább egy családtagot magával visz Lengyelországba – állítja a Gremi Personal nemzetközi foglalkoztatási társaság analitikai központja a Lengyel Nemzeti Bank nemrégiben készült tanulmányára hivatkozva. A kutatás szerint az elmúlt öt évben jelentősen megnőtt az Ukrajnából érkező vendégmunkások aránya, akik hosszabb vagy akár állandó jellegű lengyelországi tartózkodás céljából indulnak útnak. A tanulmányban megkérdezettek több mint fele legalább egy családtagot át akar költöztetni. Amíg 2015-ben az ukránok túlnyomó többsége, tízből nyolcan csak egy évre tervezte Lengyelországban maradni, addig mára a megkérdezettek 52 százaléka már több mint három évre tervez. Becslések szerint legalább másfél millió az ott élő és dolgozó ukránok száma.