– A világnak minden tőle telhetőt meg kell tennie az új hidegháború megakadályozása érdekében
Dömötör Csaba: Nagyüzem lesz az EP-ben!
Az EP-képviselő ismertette a biztosjelöltek meghallgatásának folyamatát.
– A világnak minden tőle telhetőt meg kell tennie az új hidegháború megakadályozása érdekében
– mondta kedden António Guterres az ENSZ közgyűlésének csúcsszintű ülésszakán, amelyet a koronavírus-járvány miatt videóösszeköttetésen keresztül tartanak. Az ENSZ főtitkára New Yorkban felszólalva Kínát és az Egyesült Államokat név szerint nem említve, leszögezte: a világ nagyon veszélyes irányba halad. – Világunk nem engedhet meg egy olyan jövőt, amelyben a két legnagyobb gazdasága kettéhasítja a földkerekséget – mindegyik a saját kereskedelmi és pénzügyi szabályaival, internetes és mesterséges intelligencia-erőforrásaival – közölte Guterres. Mint mondta, nincs helye az önös érdekeknek a világjárvány idején.
– A populizmus és a nacionalizmus megbukott
– tette hozzá, mondván: a koronavírus-válság kezelésének módjai csak rosszabbá tették a dolgokat.
– Felelősségre kell vonnunk azt a nemzetet, amely ezt a pestist elszabadította a világban
– ezek Donald Trump szavai voltak. Az amerikai elnök Washingtonból videóüzenetként küldött beszédében főleg Kínát támadta. A koronavírust láthatatlan ellenségnek és kínai vírusnak nevezte, továbbá felhívta a figyelmet, hogy a kórokozó megszámlálhatatlan életet követelt eddig a világban. – Kína betiltotta belföldi járatait, miközben a repülők szabadon elhagyhatják az államot, ezzel megfertőzve az egész világot – jelentette ki Trump. Az elnök arra hívta fel a figyelmet, hogy évente több millió tonna, Kínából származó műanyag és szemét kerül az óceánokba – sokszor más államok felségvizeibe is –, melyek elpusztítják a korallzátonyokat. Az elnök úgy vélte, hogy az ázsiai nagyhatalom a levegőszennyezésben is elöl jár, hiszen az amerikai felmérések szerint Kína szén-dioxid-kibocsátása kétszer nagyobb, mint az Egyesült Államoké.
Trump kijelentette, a vírust le fogják győzni, a pandémia időszakának véget vetnek. Az év eddigi eseményeit a második világháborúhoz hasonlította, álláspontja szerint a XX. század eseményei óta nem volt szükség akkora méretű mozgósításra az országban, mint most. – Gyorsan kellett nagy mennyiségű lélegeztetőgépet előállítanunk, a keletkezett felesleget azonban meg tudtuk osztani barátainkkal és partnereinkkel a világ minden táján – jelentette ki.
Az elnök szerint az ENSZ-nek olyan valódi problémákra kell koncentrálnia, mint a terrorizmus, a nők elnyomása, a kényszermunka, a kábítószer-kereskedelem, a prostitúció és a vallási üldöztetés.
– Amerika mindig ki fog állni az emberi jogok mellett
– jelentette ki Trump, utalva azokra az emberi jogi bírálatokra, amelyeket Washington fogalmazott meg Pekinggel szemben.
Hszi Csin-ping (Xi Jinping) kínai elnök reagált az országát ért vádakra, s kijelentette, hogy a világjárványért nem tehetők felelőssé, továbbá a válság leküzdéséhez együttműködésre van szükség.
– Szembe kell szállni a politizálással és a megbélyegzéssel
– jelentette ki a kínai elnök jelezve a kormányoknak azt, hogy közösen találjanak megoldást a világjárványra, továbbá felszólította az Egészségügyi Világszervezetet (WHO) is, hogy vállaljon vezető szerepet a küzdelemben. – A vírussal szemben az embereket és az életet kell előtérbe helyezni. Minden erőforrást mozgósítanunk kell, hogy tudományosan és célzottan reagáljunk – nyilatkozta Hszi. A politikus 50 millió dollárnyi adományt jelentett be az ENSZ vírus elleni küzdelméhez.
A szén-dioxid kibocsátást megemlítve azt nyilatkozta, hogy terveik szerint 2060-ra sikerül elérniük a szén-dioxid-semlegességet, az üvegházhatású gázok csökkentésével, továbbá a következő öt évben nagyobb kiadásokat szándékoznak fordítani a zöld technológiára. Hszi a többi államot is arra buzdította beszédében, hogy gazdaságukat még zöldebbé, környezetbarátabbá alakítsák.
– Az emberiség már nem engedheti meg magának, hogy figyelmen kívül hagyja a természet ismételt figyelmeztetéseit
– hangsúlyozta a kínai elnök.
– A szíriai polgárháború a 10. évébe lépett és még nem találtak tartós megoldást a problémára – mutatott rá Recep Tayyip Erdoğan török elnök. A politikus beszédében a közel-keleti konfliktus súlyosságára, valamint Törökország a menekültválságban betöltött szerepére hívta fel a figyelmet.
Annak ellenére, hogy a török határt az elmúlt években hozzávetőlegesen 4 millió szíriai állampolgár lépte át, továbbá körülbelül ugyanennyi szíriai várakozik a határvonal közelében, Törökország nem kap nemzetközi segítséget.
Az elnök hangsúlyozta, hogy több európai állam nem hajlandó együttműködni a menekültek helyzetének stabilizálásában, sőt, vannak egyes kormányok, akik a menekültek jogaival sem törődnek. Erdoğan szerint a szíriai probléma mindannyiuk feladata, megoldást közösen kell találniuk, ugyanis az arab állam máshogy nem lelhet békére.
Erdoğan konferenciát javasolt a földközi-tengeri problémák megoldására, párbeszédre és együttműködésre szólította fel az érintett országokat. Ezzel a Földközi-tenger keleti medencéjében feltárt gázmezők körüli nemzetközi vitára utalt, amely miatt Törökország és Görögország, mint két NATO-tagállam között komoly feszültségek keletkeztek.
– Palesztina megszállása és elnyomása az emberiség vérző sebe
– mondta a török vezető, utalva arra, hogy azok az államok, melyek Jeruzsálemben szándékoznak nagykövetségeket nyitni, még inkább bonyolítják az izraeli-palesztin konfliktust. Erdoğan szerint az ENSZ Biztonsági Tanács megreformálására is szükség van, hiszen meglehetősen sokáig tartott, mire a világjárványt a napirendre tűzték, továbbá nem álltak megfelelő mértékben az egyes országok mellett. – Hatékonyabbá, demokratikusabbá, átláthatóbbá, elszámoltathatóbbá és működőképesebbé kell tenni a Tanácsot – jelentette ki Erdoğan.
Vlagyimir Putyin orosz elnök beszédében is központi szerepet kapott a koronavírus elleni küzdelem. A politikus szerint a már forgalomba hozott orosz vakcina megbízható és hatékony, továbbá úgy véli, hogy a végleges megoldás az államok közötti együttműködésben keresendő. Putyin kijelentette, hogy a megbízhatónak, biztonságosnak és hatékonynak talált orosz oltóanyag szállítását készek más országok számára exportálni. Az ENSZ személyzetének ingyenesen ajánlott fel vakcinát.
Az elnök hangot adott a szerinte illegitim szankcióknak is, melyek eltörlése segíthet a világnak felépülnie a világjárvány okozta károkból.
– Általánosságban elmondható, hogy a világkereskedelem megszabadítása az akadályoktól, tilalmaktól, korlátozásoktól és törvénytelen szankcióktól nagy segítség lenne a globális növekedés élénkítésében és a munkanélküliség csökkentésében
– nyilatkozta Putyin. Moszkva olyan kötelező érvényű megállapodást is javasolt, amely megtiltaná a fegyverek világűrben történő elhelyezését és fenyegetés vagy erőszak alkalmazását a világűrben lévő tárgyak ellen.
Az EP-képviselő ismertette a biztosjelöltek meghallgatásának folyamatát.
Nem kíméli a szélsőséges időjárás Spanyolországot.
Románia Donald Trump korábbi elnöksége alatt éppúgy eleget tett Washington – elsősorban biztonságpolitikai – elvárásainak, mint Joe Biden idején.
Pennsylvania nélkül Harris nem nyerhet, Trump viszont igen.
Szijjártó Péter az Országgyűlésben elárulta, miért bukott meg a háborúpárti stratégia
A lángoló levéltár elhamvasztotta a magyarok reményeit is
Dráma a Séfek Séfe műsorában: Krausz Gábort ágyékon rúgták
Rémisztő jóslat érkezett Moszkvából az amerikai elnökválasztás kapcsán
A 10 legfinomabb túrós pite recept, a pudingostól a hamis túrósig
A magyar határhoz telepítik a katonáikat a horvátok
A Mi Hazánk is megszólalt a Lakatos Márk-botrányban + videó
Ropogós bacon: a séf elárulta, hogyan lesz 4 perc alatt tökéletes az étel
Ákos zseniálisan tört borsot Magyar Péter orra alá
Arne Slot megsemmisítette az újságírót, aki Szalah Instagram-posztjáról kérdezte
Szalai Attila váratlan esélyt kaphat, Dárdai lehet előtte a példa
Brutális sorozatgyilkosság miatti ítélték el a bikoli rémet + fotók
Az EP-képviselő ismertette a biztosjelöltek meghallgatásának folyamatát.
Nem kíméli a szélsőséges időjárás Spanyolországot.
Románia Donald Trump korábbi elnöksége alatt éppúgy eleget tett Washington – elsősorban biztonságpolitikai – elvárásainak, mint Joe Biden idején.
Pennsylvania nélkül Harris nem nyerhet, Trump viszont igen.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.